Site icon NewsIT

Η ΑΕΚ πάει… τρένο! Συνεχίζει αήττητη

19.11.2016 | 19:05
ΦΩΤΟ actionimages.gr

Η ΑΕΚ επικράτησε του Προμηθέα Πατρών με 76-60 και διατήρησε το αήττητο σερί της στην Α1 Ανδρών, στο ΟΑΚΑ.

Ο Προμηθέας αιφνιδίασε τους οικοδεσπότες  με ένα σερί 7-0, αλλά η Ενωση με τους Βασιλειάδη και Γουίλιαμς μείωσε στον πόντο (9-10 στο 6΄).

Οι φιλοξενούμενοι όμως με τον Φαγιέ να πετυχαίνει 2 συνεχόμενα τρίποντα στο τέλος του δεκαλέπτου πήραν προβάδισμα 6 πόντων (17-23 στ ο 10΄).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας με καλή άμυνα περέμεινε μπροστά στο σκορ. Ομως με ένα σερί 7-0 η ΑΕΚ μείωσε στους 2 πόντους στο ημίχρονο (38-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ενωση ήταν ακόμη καλύτερη. Μ’ ένα σερί 14-0 ξέφυγε με 57-45 στο 28΄ και στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για να πάρει τη νίκη με 76-60.

Πρώτος σκόρερ για τους “κιτρινόμαυρους” ήταν ο Βασιλειάδης με 19 πόντους έχοντας 4/5 τρίποντα. Τον ακολούθησε ο Μαυροειδής που είχε 15 πόντους. Απο τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο  Φαγιέ (12π.) και ο Κλαρκ (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-40, 57-48, 76-60