Πέμπτη, 18 Ιουλ.
37oC Αθήνα

Η Φορτούνα Ντίσελντορφ του Χρήστου Τζόλη «αυτοκτόνησε» και έχασε την άνοδο στην Bundesliga

Ανεπανάληπτο κάζο για τη Φορτούνα Ντίσελντορφ του Χρήστου Τζόλη, αφού κατάφερε να ηττηθεί με 3-0 στην έδρα της από την Μπόχουμ και να χάσει στα πέναλτι με 6-5 την άνοδο στην Bundesliga της Γερμανίας.

Έχοντας κερδίσει με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι των μπαράζ παραμονής-ανόδου της Bundesliga, η Φορτούνα Ντίσελντορφ του Χρήστου Τζόλη ήταν το ακλόνητο φαβορί για την επιστροφή στην πρώτη κατηγορία του γερμανικού ποδοσφαίρου, αλλά “πέταξε” μία απίστευτη ευκαιρία.

Η Μπόχουμ άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Φίλιπ Χόφμαν, για να πετύχει και δεύτερο γκολ ο ίδιος παίκτης στο 66′ και να έρθει ένα τρίτο με πέναλτι στο 70′. Το ματς οδηγήθηκε έτσι στην παράταση και τα πέναλτι, όπου οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 6-5 και παρέμειναν στην Bundesliga.

Ο Χρήστος Τζόλης αγωνίστηκε βασικός στην αναμέτρηση και ήταν εύστοχος στη δική του εκτέλεση πέναλτι, αλλά η ομάδα του δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την άνοδο και το μέλλον του είναι πλέον αβέβαιο στο Ντίσελντορφ.