Παρασκευή, 27 Σεπτ.

Η Ολλανδέζα Χασάν πήρε μετάλλιο στον μαραθώνιο, στα 5.000 και 10.000 μέτρα και έκανε ρεκόρ στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

H Ολλανδέζα Σιφάν Χασάν έκανε ρεκόρ στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, αφού η 31χρονη αθλήτρια συμμετείχε και κατέκτησε μετάλλιο στα 5.000, 10.000 μέτρα, αλλά και στον μαραθώνιο, μια ανεπανάληπτη επίδοση.

Για πάντα θα θυμάται τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου η Σιφάν Χασάν, καθώς η Ολλανδή έγινε η πρώτη γυναίκα με μετάλλιο και στα αγωνίσματα αποστάσεων για την ίδια διοργάνωση, έχοντας ένα χρυσό στον μαραθώνιο και 2 χάλκινα στα 5.000, 10.000 μέτρα

Μάλιστα η Χασάν καλύπτοντας τα 42.195 μέτρα της διαδρομής του μαραθωνίου σε 2ώρες, 22 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα, κατάφερε να σημειώσει Ολυμπιακό ρεκόρ, με την δρομέα μεγάλων αποστάσεων να σημειώνει επιδόσεις που δύσκολα θα μπορέσουν να καταρριφθούν στο άμεσο μέλλον. Άλλωστε το συγκεκριμένο… κατόρθωμα είχε να συμβεί από το 1952 και τον Τσέχο Εμίλ Ζάτοπεκ, που είχε καταφέρει να πάρει από ένα μετάλλιο σε κάθε αγώνισμα την ίδια Ολυμπιάδα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η εκπληκτική Χασάν είχε δηλώσει συμμετοχή και στα 1.500 μέτρα, ωστόσο τελικά δεν πήρε μέρος.