Site icon NewsIT

Η Παρί έκοψε την… πλάκα και πάτησε κορυφή με “ντόρτια” στη Νιμ (video)

17.10.2020 | 00:42

Soccer Football - Ligue 1 - Stade de Reims v Paris St Germain - Stade Auguste-Delaune, Reims, France - September 27, 2020. Paris Saint-Germain's Mauro Icardi celebrates scoring their second goal with Neymar and teammates REUTERS/Pascal Rossignol

Την κορυφή της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος (Ligue 1) για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν πάτησε η Παρί Σεν Ζερμέν, που επικράτησε με 4-0 της Νικ εκτός έδρας, την ώρα που η ουραγός Ντιζόν της έκανε τη… χάρη και “έκοβε” βαθμούς από τη Ρεν, κρατώντας την στο 1-1.

Οι μηχανές της Παρί Σεν Ζερμέν έχουν «ζεσταθεί» για τα καλά! Οι πρωταθλητές Γαλλίας επικράτησαν εκτός έδρας με 4-0 επί της Νιμ και με την 5η συνεχόμενη νίκη τους στη Ligue 1 “έπιασαν” στην κορυφή, έστω και προσωρινά την Ρεν, που λίγο νωρίτερα είχε αναδειχθεί ισόπαλη, 1-1, με την ουραγό της βαθμολογίας Ντιζόν.

Χωρίς τον Νεϊμάρ (έμεινε εκτός αποστολής λόγω των υποχρεώσεων που είχε με την Εθνική Βραζιλίας στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022) η ομάδα της πρωτεύουσας άνοιξε το σκορ στο 32΄ με τον Κιλιάν Μπαπέ κι έφτασε… χαλαρά στο “τρίποντο” με άλλα τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς (83΄ Μπαπέ, 76΄ Φλορέντσι, 88΄ Σαράμπια), παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων που από το 12ο λεπτό έπαιζαν με παίκτη λιγότερο (αποβλήθηκε με κόκκινη ο Λαντρέ για δολοφονικό μαρκάρισμα.