Site icon NewsIT

Η «ψυχωμένη» Μπορντό πήρε το βαθμό από την Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ»

15.08.2021 | 23:56

Soccer Football - Ligue 1 - Olympique de Marseille v Bordeaux - Orange Velodrome, Marseille, France - October 17, 2020 Olympique de Marseille's Jordan Amavi celebrates scoring their second goal with teammates REUTERS/Eric Gaillard

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το ντέρμπι της Μαρσέιγ με την Μπορντό στο «Βελοντρόμ» για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γαλλίας, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από την κατάρρευση του Σάμουελ Καλού στην αρχή της αναμέτρησης.

Στη «σκιά» της κατάρρευσης του Σάμουελ Καλού στο 5ο λεπτό (αντικαταστάθηκε στο 14΄, αφού ανέκτησε τις αισθήσεις του), η Μπορντό έδειξε μεγάλη αντίδραση κόντρα στη Μαρσέιγ και, μολονότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Βελοντρόμ» (2-2) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η ομάδα της Μασσαλίας προηγήθηκε με τα γκολ των Ουντέρ και Παγιέ, όμως η Μπορντό πήρε τελικά τον βαθμό, χάρις στα τέρματα των Πεμπελέ και Ουντίν, ενώ στο 89′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Μπαλέρντι με απευθείας κόκκινη.