Πέμπτη, 4 Ιουλ.
29oC Αθήνα

Η Σεντ Ετιέν επέστρεψε στη Ligue 1 της Γαλλίας μετά από δραματικό φινάλε στα μπαράζ

ΦΩΤΟ eurokinissi αρχείου

Η Σεντ Ετιέν επέστρεψε στη Ligue 1 της Γαλλίας, επικρατώντας με συνολικό σκορ 4-3 της Μετς, μετά και την ισοπαλία 2-2 στο δεύτερο παιχνίδι για τα μπαράζ ανόδου και υποβιβασμού.

Έχοντας πάρει τη νίκη με 2-1 στο πρώτο ματς, η Σεντ Ετιέν τα βρήκε… σκούρα στη ρεβάνς και χρειάστηκε να πετύχει ένα γκολ στο τέλος της παράτασης στην έδρα της Μετς για να πανηγυρίσει την άνοδο στη Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο από νωρίς, αλλά κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 στο δεύτερο ματς και να φθάσουν μέχρι την παράταση, παρά τη γρήγορη μείωση του σκορ από τους “στεφανουά”. Στο 117ο λεπτό του αγώνα, όμως, ο Ουαντζί σκόραρε το “χρυσό” γκολ και έστειλε τη Σεντ Ετιέν πίσω στην πρώτη κατηγορία του γαλλικού ποδοσφαίρου.

Η Σεντ Ετιέν είναι μία από τις παραδοσιακές δυνάμεις στη Γαλλία.