Τρίτη, 29 Οκτ.

Κρεσέντο Φελντέιν! Στον τελικό του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός… Διέλυσε τον Αρη

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε 90-69 τον Αρη στον ημιτελικό της διοργάνωσης, στο ΟΑΚΑ. Οι “πράσινοι” θα αντιμετωπίσουν στον τελικό το νικητή του αυριανού ημιτελικού ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Φάρο!

Ο Παναθηναϊκός “καθάρισε” το ματς με το εκπληκτικό ξέσπασμά του στο τρίτο δεκάλεπτο, κατά τη διάρκεια του οποίου έκανε μαγικά ο Φελντέιν και θα συμμετάσχει στον τελικό για 12η σερί φορά!

Οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έφτασαν γρήγορα στο 17-8 και ανάγκασαν τον Πρίφτη να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ. Ο Αρης συνήλθε κι… επέστρεψε στον αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε ακόμη και να προηγηθεί (34-35). Ως εκεί πίεσε, όμως…

Με το εντυπωσιακό 16-5 μέσα σε 3,5 λεπτά της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός… έπαψε να αισθάνεται την “καυτή” ανάσα του Άρη και ξέφυγε στη διαφορά του σκορ με 54-42. Το σκορ ήταν 46-37 και με τρία τρίποντα του Φελντέιν και ένα του Γκιστ, το “τριφύλλι” έγινε το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης.

Ο Δομινικανός δεν εγκατέλειψε αυτό το… κρεσέντο και είχε συνοδοιπόρο του στο ρυθμό της νίκης τον Γκιστ, μέχρι να τους ξεκουράσει στον πάγκο ο Τζόρτζεβιτς. Από την άλλη ο Πρίφτης προσπαθούσε να ηρεμήσει τους παίκτες του, αλλά ήταν δύσκολο καθώς 3’47” πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 64-44…

Και ενώ απέμενε περίπου 1’30” για τη λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά πήγε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους, καθώς έγινε το 67-44.

Ο Τζέιμς Φελντέιν συνέχισε το έργο του και στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατά τη διάρκεια του οποίου ο ημιτελικός έμοιαζε με τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-37, 69-48, 90-69.

Παναθηναϊκός(Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 9(3), Φώτσης 3(1), Ραντούλιτσα 9, Παππάς, Φελντέιν 22(5), Διαμαντίδης 15(2), Γκιστ 20(2), Καλάθης 6, Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 4.

Άρης(Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3(1), Φλιώνης, Ουάιτ 8, Ουότερς 3(1), Ζάρας 7(1), Χάγκινς 16, Κοέν 3, Μούρτος 3(1), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 17(1).