Δευτέρα, 8 Ιουλ.
29oC Αθήνα

Κροατία – Ελλάδα 69-80: Προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες η Εθνική μπάσκετ

Η Εθνική μπάσκετ της Ελλάδας νίκησε με 80-69 την Κροατία στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά του ΣΕΦ, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Με μία τρομερή ομαδική εμφάνιση και κορυφαίους τους Καλάθη, Παπαγιάννη και Αντετοκούνμπο, η Εθνική μπάσκετ της Ελλάδας “σκότωσε” και την Κροατία στο Προολυμπιακό τουρνουά του ΣΕΦ και εξασφάλισε το μοναδικό “εισιτήριο” για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, στους οποίους θα επιστρέψει για πρώτη φορά μετά το 2008.

Η Κροατία ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ένα ξέσπασμα με πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη δεν επέτρεψε στους Κροάτες να πάρουν σημαντική διαφορά και μάλιστα με σουτ του Τολιόπουλου η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-22.

Κορυφαίος για την Εθνική Ελλάδας σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο πάντως ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης. Ο νέος σέντερ της Μονακό σούταρε εκπληκτικά από την αρχή του αγώνα και φθάνοντας του 16 πόντους σε λιγότερο από 10 λεπτά, οδήγησε την ομάδα του Σπανούλη ακόμη και στο +8, πριν το 45-39 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τη… σκυτάλη από τον πρώην συμπαίκτη του στον Παναθηναϊκό και πλέον στη Μονακό, πήρε ο Νικ Καλάθης. Με 10 δικούς του πόντους και φθάνοντας τις 7 ασίστ, ο διεθνής γκαρντ οδήγησε την Εθνική Ελλάδας σε αυτή την περίοδο και η “γαλανόλευκη” αύξησε τη διαφορά της πάνω από το +10, εξαιτίας και της καλής της άμυνας. Το σκορ ήταν έτσι 53-66 υπέρ της εθνικής μας ομάδας στο 30′.

Η ομάδα του Σαπανούλη μπήκε έτσι με προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν αεπιλήθηκε ουσιαστικά ποτέ από τους Κροάτες. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο “μίλησε” όποτε χρειάστηκε και φθάνοντας τους 23 πόντους “υπέγραψε” τη νίκη της Ελλάδας με 80-69 και την πρόκριση της Εθνικής μας Ομάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80

Τα στατιστικά των παικτών

Ελλάδα (Σπανούλης): Γουόκαπ 6 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Τολιόπουλος 5 (1), Καλάθης 14 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 19 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 8 (1), Αντετοκούνμπο 23 (7/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 2

Κροατία (Σέζαρ): Φιλίποβιτς, Σμιθ 4 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κρούσλιν, Χεζόνια 15 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/8 βολές), Σάριτς 14 (14/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μ. Ντρέζνιακ 15 (3), Ν. Ντρέζνιακ 2, Ζούμπατς 19 (6/11 δίποντα, 7/10 βολές, 12 ριμπάουντ), Νάκιτς