Σάββατο, 12 Οκτ.
24oC Αθήνα

Κροατία – Σκωτία 2-1: Με ανατροπή και VAR στο 90+5′ η νέα νίκη της «χρβάτσκα» στο Nations League

Η Κροατία τα… χρειάστηκε από την Σκωτία, αλλά επικράτησε με 2-1 εντός έδρας για το Nations League. Στο 95′ δέχθηκε γκολ ισοφάρισης αλλά το VAR το ακύρωσε για οφσάιντ.

Τη δεύτερή της -σερί- νίκη μετά από τρεις αγώνες της στο Nations League πέτυχε η Κροατία, που επικράτησε εντός έδρας της Σκωτίας με 2-1 μέσα στο Μάξιμιρ.

Η ομάδα του Ντάλιτς είδε τον Κρίστι στο 32ο λεπτό να εκμεταλλεύεται ένα «τσαφ» από τον Σούταλο και με διαγώνιο σουτ να βάζει μπροστά στο σκορ τους Βρετανούς.

Η πρώτη αντίδραση της Κροατίας ήρθε στο 36′, με τον Ματάνοβιτς να ισοφαρίζει. Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η ανατροπή του σκορ, με τον Κράμαριτς να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων η Σκωτία ισοφάρισε με αυτογκόλ του Γιάκιτς, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε μέσω VAR, καθώς ο Άνταμς που συμμετείχε στη φάση ήταν εκτεθειμένος στο ξεκίνημά της.