Site icon NewsIT

Κυρίαρχος και 100άρης ο Ολυμπιακός, ξεπέρασε εύκολα την ΑΕΚ!

06.12.2015 | 21:11

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κόντρα στην Ένωση και παρά τις προσπάθειες του Λουκά Μαυροκεφαλίδη στην 4η περίοδο, πήραν τη νίκη με 79-71 και ανέβηκαν στην κορυφή της Basket League, έχοντας δύο αγώνες περισσότερους από τον Παναθηναϊκό. Σπουδαίο ματς από τον Μάντζαρη για τους γηπεδούχους, που σημείωσαν την 100η σερί νίκη τους στη κανονική περίοδο της Α1.

Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που πετυχαίνει 100 σερί εντός έδρας νίκες στην κανονική περίοδο της Α1 ανδρών, επικρατώντας -χωρίς του Σπανούλη και Λοτζέσκι- της ΑΕΚ, 79-71, στο ΣΕΦ για την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Η Ένωση συμβιβάστηκε στη 2η ήττα της, που ήταν και διαδοχική και έδειξε πως έχει ακόμα… δρόμο για να “χτυπήσει” ομάδα σαν τους Πειραιώτες. Μόνοι πρώτοι βρίσκονται πλέον στην πρώτη θέση οι “ερυθρόλευκοι” με 8 νίκες – 1 ήττα, καθώς ο αήττητος Παναθηναϊκός έχει δύο αγώνες λιγότερους (εκκρεμεί ο αυριανός με τα Τρίκαλα και εκείνος με τον ΠΑΟΚ που αναβλήθηκε).

Πολύ καλή εμφάνιση από τον εξαιρετικό Βαγγέλη Μάντζαρη, ο οποίος σε 26 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 17 πόντους (5/7δ, 7/8β, 0/7τρ), μοίρασε 6 ασίστ, πήρε 4 ριμπάουντ και έκανε μόλις 1 λάθος.

Άξιοι συμπαραστάτες οι Στρόμπερι και Πρίντεζη, που προσέθεσαν από 12 ο καθένας. Από την ΑΕΚ, η οποία πλέον μετρά τέσσερις σερί ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη, σχεδόν… μόνος του πάλευε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που τελείωσε το ματς με 25 πόντους, ενώ θετικός ήταν και ο Κούπερ με 12.

Να θυμίσουμε πως ο Ολυμπιακός κοντράρεται με τη Λιμόζ την Πέμπτη σε ένα παιχνίδι όπου η νίκη θα σημάνει την πρωτιά στον β’ όμιλο της Euroleague, ενώ η Ένωση αντιμετωπίζει την Τετάρτη τη Χαπόελ Ιερουσαλήμ με στόχο τη νίκη που θα την φέρει -και μαθηματικά- στους Last 32 του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 41-32, 59-43, 79-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαπέτρου 9, Στρόμπερι 12 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 5, Μάντζαρης 17, Χάντερ 9 (7 ριμπ.), Τσαϊρέλης, Τολιόπουλος, Μουράτος, Πρίντεζης 12 (2), Χάκετ 5 (1), Αθηναίου 10 (2).

ΑΕΚ: Κούπερ 12 (2), Χέρστον 2, Μαυροκεφαλίδης 25 (3 τρίπ., 9 ριμπ.), Κατσίβελης, Μαυροειδής 2, Άρμστεντ 12 (1), Παπαντωνίου, Μιλόσεβιτς 6, Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 6, Καλαμπόκης 4.

Σε αναμετρήσεις της 9ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ρέθυμνο-Καβάλα 84-74
Άρης-ΑΕ Ν. Κηφισιάς 81-68
Απόλλων Πατρών-ΠΑΟΚ 69-68
Κολοσσός Ρόδου-Κόροιβος Αμαλιάδας 94-73
Αρκαδικός-Λαύριο 98-90