Σάββατο, 20 Ιουλ.
31oC Αθήνα

Λαύριο – Κολοσσός 81-84: Απίθανο διπλό τετράδας με υπογραφή Μομίροφ

Ο Κολοσσός Ρόδου έδωσε συνέχεια στην ονειρική φετινή πορεία του στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πέρασε αλώβητη από το Λαύριο, παίρνοντας το θρίλερ (81-84) με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μομίροφ.

Ο Κολόσσός Ρόδου πήρε τη νίκη στο εξ αναβολής παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League κι έκανε ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση μίας θέσης στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Το Λαύριο άγγιξε τη νίκη, όταν ξέφυγε με 79-72 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Ωστόσο, ο Κολοσσός με εκφραστή τον Μομίροφ είχε διαφορετική άποψη.  Με το σκορ στο 79-76, ο Σέρβος σουτέρ ευστόχησε σε δύο μεγάλα τρίποντα (79-82), με τον Μουράτο να αστοχεί στο τέλος στο τρίποντο για να πάει ο αγώνας στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης

Πρώτος σκόρερ του Κολοσσού ήταν ο Φλόιντ με 20 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κακλαμανάκης με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 43-41, 64-61, 81-84.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βον 13 (2/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη, 4 φάουλ), Μουράτος 11 (3/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ, 5 λάθη), Αμίνου 11 (4/5 δίποντα), Γουίλιαμς 6 (2), Κακλαμανάκης 19 (6/9 δίποντα, 7/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Σάβατζ 5 (1), Νικολαΐδης 7 (1), Πιλάβιος, Περσίδης 3 91), Γερομιχαλός 6 (5 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 9 (3), Γουίλιαμς 9 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίλερ 7 (2/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 8, Ποτ 12 (4/13 σουτ, 4 ασίστ), Ξανθόπουλος 9 (1), Καμπούρης, Μαργαρίτης 5, Μπιλλής 3 (1), Φλόιντ 20 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/10 βολές), Χατζηδάκης 2.