Λαύριο – Παναθηναϊκός 84-86: Λι και Μπέικον τον γλίτωσαν από το κάζο στην Basket League

ΦΩΤΟ intime

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε τις άσχημες εμφανίσεις και στην Ελλάδα και χρειάστηκε μεγάλα καλάθια από Μπέικον και Λι στο τέλος για να πάρει τη νίκη με 86-84 επί του Λαυρίου στην Basket League.

Με κακή άμυνα και ελάχιστες βοήθειες από τον πάγκο, ο Παναθηναϊκός έκανε ντέρμπι το ματς με το Λαύριο μέχρι την τελευταία περίοδο και μάλιστα βρέθηκε να χάνει δύο λεπτά πριν τη λήξη, αλλά ο Μπέικον έβαλε δύο σπουδαία τρίποντα και τον έφερε σε θέση οδηγού.

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν όμως και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Τα πάντα κρίθηκαν έτσι στην τελευταία επίθεση, με τον Λι να πετυχαίνει το καλάθι της νίκης με ωραία προσωπική ενέργεια και να γλιτώνει την ομάδα του Ράντονιτς από το… κάζο στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86

Τα στατιστικά των παικτών

Λαύριο (Σερέλης): Γκρέι 5 (1), Φλαγκ 20 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόουλ 21 (5/8 τρίποντα, 4 ασίστ) , Λάνγκεβιν 17 )8 ριμπάουντ), Κολοβέρος 4 , Νικολαΐδης 2 , Ρεμί 4 , Ζάρας , Κουζέλογλου , Γερομιχαλός

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Λι 22 (6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Παπαγιάννης 14 (6 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 10 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 5, Μπέικον 18 (6/9 τρίποντα) , Πονίτκα 11 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Γκουντάιτις 6