Site icon NewsIT

Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι: Ο Βαϊνάλντουμ χάρισε τη νίκη στους “κόκκινους” [vid]

01.01.2017 | 09:30

Μία κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ, μόλις στο 8ο λεπτό, έμελλε να κρίνει το μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Premier League.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Χάρη στο γκολ του Ολλανδού μέσου, η Λίβερπουλ επικράτησε στο “Ανφιλντ” 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι, παρέμεινε στη δεύτερη θέση της κατάταξης και κυνηγάει πλέον την πρωτοπόρο και ασταμάτητη Τσέλσι, τη στιγμή που οι “πολίτες” έμειναν στο -10 από την κορυφή.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο β΄ μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κλασική ευκαιρία, σ’ ένα παιχνίδι, το οποίο πολύ γρήγορα θα ξεχαστεί, μιας και δεν είχε απολύτως τίποτα, πέρα του γκολ των γηπεδούχων.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Κλάβαν, Μίλνερ, Χέντερσον (64′ Ορίγκι), Εμρέ Τζαν, Βαϊνάλντουμ, Λαλάνα, Μανέ (89′ Λούκας Λέιβα), Φιρμίνο.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Μπράβο, Σαμπαλέτα (86′ Χεσούς Νάβας), Οταμέντι, Στόουνς, Κολάροβ, Φερναντίνιο, Γιαγιά Τουρέ (89′ Ιχεανάτσο), Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ, Ντε Μπράινε, Αγκουέρο.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Χαλ – Έβερτον 2-2 (6′ Ντόσον, 65′ Σνόντγκρας / 45’+1 αυτ. Μάρσαλ, 84′ Μπάρκλεϊ)

Σάββατο
Μπέρνλι – Σάντερλαντ 4-1 (31′, 51′ και 53′ Αντρέ Γκρέι, 67′ πέν. Μπαρνς / 71′ Ντεφόου)
Τσέλσι – Στόουκ 4-2 (34′ Κέιχιλ, 57′ και 65′ Ουίλιαν / 46′ Μάρτινς Ίντι, 64′ Κράουτς)
Λέστερ – Γουέστ Χαμ 1-0 (20′ Σλιμανί)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μίντλεσμπρο 2-1 (85′ Μαρσιάλ, 86′ Πογκμπά / 67′ Λίντμπιτερ)
Σαουθάμπτον – Γουέστ Μπρομ 1-2 (41′ Λονγκ / 43′ Φίλιπς, 50′ Ρόμπσον-Κάνου)
Σουόνσι – Μπόρνμουθ 0-3 (25′ Αφόμπ, 45′ Φρέιζερ, 88′ Τζόσουα Κινγκ)
Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι 1-0 (8′ Βαϊνάλντουμ)