Site icon NewsIT

Μαγιόρκα – Χιρόνα 3-2: Νίκησε την πρωτοπόρο στη La Liga και πέρασε στα ημιτελικά του Copa del Rey

24.01.2024 | 23:26

epa11102135 Mallorca's players celebrates winning the Spanish King's Cup quarterfinals soccer match between RCD Mallorca and Girona FC, in Palma de Mallorca, Balearic Islands, Spain, 24 January 2024. EPA/CATI CLADERA

Η Μαγιόρκα κατάφερε να κάνει την έκπληξη, να νικήσει εντός έδρας την Χιρόνα με 3-2 και να αποκλείσει την πρωτοπόρο της La Liga, στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, παίρνοντας την πρόκριση στους “4” του Copa del Rey.

Η Μαγιόρκα κατάφερε να καθαρίσει την Χιρόνα και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Ο Λαρίν άνοιξε το σκορ στο 21′, για να έρθει ο Πρατς στη συνέχεια και να στείλει δυο φορές την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα (28΄και 35′ με εκτέλεση πέναλτι).

Η Χιρόνα έγινε πιο ανταγωνιστική στην επανάληψη, κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με εκτέλεση πέναλτι του Στουάνι (αποβλήθηκε ο Ράιλο στη φάση) αλλά το δεύτερο της γκολ -από τοπν Σάβιο- ήρθε όταν τα πάντα είχαν κριθεί (90+6′).