Κυριακή, 30 Ιουν.
32oC Αθήνα

Μάβερικς – Σέλτικς 99-106: Αγκαλιά με το πρωτάθλημα του NBA η Βοστώνη

Μία νίκη μακριά από τον 18ο τίτλο της ιστορίας τους στο NBA βρίσκεται οι Σέλτικς. Η ομάδα της Βοστώνης επικράτησε των Μάβερικς με 106-99 στο Ντάλας, έκανε το 3-0 στη σειρά των τελικών και θέλει ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα, προκειμένου να πανηγυρίσει τον πρώτο της τίτλο μετά το 2008.

Οι Σέλτικς έδειξαν την ανωτερότητα τους και στον τρίτο τελικό του NBA με τους Μάβερικς και μόνο με “αυτοκτονία” θα χάσουν αυτό το πρωτάθλημα στο NBA.

Υπενθυμίζεται ότι καμία από τις προηγούμενες 156 ομάδες που βρέθηκαν να χάνουν με 3-0 στα πλέι οφ δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να κερδίσουν τη σειρά.

Αυτή ήταν η 10η διαδοχική νίκη των Σέλτικς στα πλέι οφ(ρεκόρ ομάδας) που έχουν ρεκόρ 7-0 στα εκτός έδρας ματς στη φετινή postseason.

Η Βοστώνη προηγήθηκε με 91-70 στις αρχές της τέταρτης περιόδου χάρη σε επιμέρους σκορ 20-5 αλλά το Ντάλας απάντησε με ένα δικό του σερί 22-2 για να μειώσει στον πόντο (93-92) με 3,5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Οι «Κέλτες» όμως, εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Λούκα Ντόντσιτς, που αποβλήθηκε με 6 φάουλ περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, κατάφεραν με καθαρό μυαλό να βάλουν κρίσιμα σουτ και να φτάσουν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ με 31 πόντους (11/26 σουτ) ενώ 30 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ είχε ο Τζέιλεν Μπράουν, που θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για το βραβείο του MVP των τελικών.

Από εκεί και πέρα 16 πόντους σημείωσε ο Ντέρεκ Γουάιτ (4/9 τρίποντα) ενώ 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο Τζρου Χόλιντεϊ.

Για τους γηπεδούχους ο Καϊρί Ίρβινγκ έκανε το καλύτερο του ματς στη σειρά με 35 πόντους ενώ 27 πόντους (11/27 σουτ), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε ο Ντόντσιτς. Νέα εξαιρετική εμφάνιση από τον ρούκι Ντέρεκ Λάιβλι, που είχε 11 πόντους και 13 ριμπάουντ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Η επόμενη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή (ξημερώματα Σαββάτου 15/6 για Ελλάδα) και πάλι στο American Airlines Center του Ντάλας.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-30, 51-50, 70-85, 99-106.

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Τζέισον Κιντ): Τζόουνς 2, Ουάσινγκτον 13 (3), Γκάφορντ 6, Ίρβινγκ 35 (4), Ντόντσιτς 27 (1), Χάρντι, Λάιβλι 11, Κλέμπερ, Έξουμ 2, Χάρνταγουεϊ, Γκριν 3 (1).
ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Τζο Μαζούλα): Μπράουν 30 (2), Τέιτουμ 31 (4), Χόρφορντ 8 (2), Γουάιτ 16 (4), Χόλιντεϊ 9 (1), Τίλμαν 3 (1), Χάουζερ 9 (3), Πρίτσαρντ.