Site icon NewsIT

Μίλτος Τεντόγλου: Η ώρα και το κανάλι της απονομής του χρυσού μεταλλίου

07.08.2024 | 10:21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ / ΠΑΡΙΣΙ 2024 / 11η ΗΜΕΡΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου, με τον Έλληνα πρωταθλητή να ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου για 2η φορά στην καριέρα του σε Ολυμπιάδα. Το κανάλι και η ώρα που θα πάρει το μετάλλιο του.

Ο… άχαστος Μίλτος Τεντόγλου ήταν και πάλι πιστός στο ραντεβού με την κορυφή, καθώς ο Έλληνας άλτης συνέτριψε τους ανταγωνιστές του και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μήκους για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Πλέον ο αθλητής του Πομάσκι μετρά 2 χρυσά σε ισάριθμες Ολυμπιάδες και βάζει πλώρη για να κάνει το απόλυτο 3/3.

Βάσει του προγράμματος που υπάρχει στον στίβο, παρότι ο τελικός έγινε το βράδυ της Τρίτης (6/08/24), ο Τεντόγλου θα λάβει το χρυσό του μετάλλιο σήμερα Τετάρτη (7/08/24) στις 19.37 το απόγευμα. Η απονομή του θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ1, με τον Εθνικό μας ύμνο να ακούγεται για πρώτη φορά στο Σταντ ντε Φρανς του Παρισίου.