Κυριακή, 1 Σεπτ.
24oC Αθήνα

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Λειψία 2-3: Της έσπασε το αήττητο 43 αγώνων στη Γερμανία με τεράστια ανατροπή

Με απίστευτη ανατροπή από το 2-0, η Λειψία νίκησε 3-2 την Μπάγερ στο Λεβερκούζεν και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα έπειτα από 43 αγώνες στις εγχώριες διοργανώσεις!

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που ολοκλήρωσε το Σαββατιάτικο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στη Bundesliga, η Λειψία επικράτησε εκτός έδρας 3-2 της νταμπλούχου Μπάγερ Λεβερκούζεν, παρότι βρέθηκε να χάνει με σκορ 2-0!

Με τον Λοί Οπέντα σε μεγάλο βράδυ (2 γκολ) οι “κόκκινοι ταύροι” ζευγάρωσαν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα και με τον τρόπο που το έκαναν πήραν μεγάλη ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια της περιόδου.

Από την άλλη η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο ηττήθηκε έπειτα από τις 27 Μαΐου του 2023 (πέρυσι τελείωσε αήττητη τη σεζόν εντός Γερμανίας) κι έτσι έλαβε τέλος το τρομερό αήττητο σερί των 43 αγώνων στις εγχώριες διοργανώσεις.

Από την άλλη πλευρά η Λειψία είναι πλέον αήττητη στους 13 τελευταίους αγώνες της Bundesliga (9 νίκες-4 ισοπαλίες).

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Φρίμπονγκ (38′) και Γκριμάλντο (45΄) ενώ είχε και δοκάρι νωρίτερα, στο 0-0 με τον Ινκαπιέ. Ωστόσο, η Λειψία διαμόρφωσε το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου με γκολ του Καμπλ, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μπαίνοντας με ανεβασμένη ψυχολογία στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Οπεντά στο 57’, με τον Βέλγο να “χτυπά” ξανά στο 80’ και να ολοκληρώνει την ανατροπή. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς απέκτησε έναν ξέφρενο ρυθμό, με τη Λεβερκούζεν να κάνει φάσεις, αλλά τη Λειψία να αντέχει και να παίρνει τη νίκη!