Site icon NewsIT

Μπάμπεργκ – Ολυμπιακός: Παράδοση άνευ όρων για τους “ερυθρόλευκους”!

22.12.2016 | 22:56

Ο Ολυμπιακός, πραγματοποιώντας μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις του στην Euroleague, παραδόθηκε άνευ όρων στις ορέξεις της Μπάμπεργκ. Οι Γερμανοί επικράτησαν άνετα εντός έδρας των πρωταθλητών Ελλάδας με 82-68, σε αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική της διοργάνωσης, "προσγειώνοντας" απότομα την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν τραγικοί στο πρώτο ημίχρονο σ’ όλους τους τομείς. Στο δεύτερο μέρος ανέβασαν στροφές στην άμυνα, αλλά δεν κατάφεραν να μπουν ποτέ στη διεκδίκηση της νίκης, γνωρίζοντας την πέμπτη ήττα τους σε πέντε παιχνίδια με αντίπαλο την Μπάμπεργκ.

Στο 9-5 υποχώρησε ο Ολυμπιακός, στο 5-9 ανέβηκε η Μπάμπεργκ.Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μίλερ με 20 πόντους, ενώ από τους “ερυθρόλευκους” ξεχώρισε ο Σπανούλης με 15 πόντους.

Ο αγώνας:

Εφιαλτικό ήταν το πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν σκιά του εαυτού του. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπήκαν ποτέ στο κλίμα του αγώνα, με την Μπάμπεργκ να κυριαρχεί απόλυτα στο παρκέ και να κάνει ό,τι θέλει απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία ήταν στατική στην επίθεση, ενώ είχε και κάκιστη αμυντική λειτουργία. Ο σεληνιασμένος Φαμπιάν Κοζέρ τιμώρησε όλες τις αμυντικές αδυναμίες του Ολυμπιακού (και δεν ήταν και λίγες), με την γερμανική ομάδα να βάζει γερές βάσεις νίκης από το πρώτο μέρος.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέχασαν να μπουν στο γήπεδο, με την Μπάμπεργκ να προηγούνται με 11-0 στο ξεκίνημα του αγώνα και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά με διψήφια διαφορά (23-13). Οι περισσότεροι πίστεψαν πως ο Ολυμπιακός δύσκολα να πραγματοποιήσει δεύτερο σερί τόσο κακό δεκάλεπτο, ωστόσο οι Πειραιώτες τους διέψευσαν.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν κάκιστοι και στη δεύτερη περίοδο. Με σερί 8-0, η Μπάμπεργκ ξέφυγε με 18 πόντους (31-13 στο 12′), ο Ολυμπιακός μείωσε και πάλι στους 10 (31-21 στο 24′) με δικό του σερί 8-0, αλλά ο Κοζέρ ήταν ασταμάτητος. Ο γκαρντ των Γερμανών “εκτελούσε” από παντού τους Πειραιώτες, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 21 πόντους (48-27 στο 19′). Με καλάθι και φάουλ του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός μείωσε στους 18 πόντους (48-30) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι “ερυθρόλευκοι” αποφάσισαν να παίξουν άμυνα στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο πίσω μέρος του παρκέ, επιτρέποντας στους Γερμανούς να σκοράρουν μόλις 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο δαιμονισμένος Κοζέρ ήταν άφαντος στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (59-50) στο 30′, βρίσκοντας σκορ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, δεν ήταν ανάλογο του τρίτου, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μην καταφέρει να πλησιάσει περισσότερο και να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα. Ο Μίλερ μπήκε στα παπούτσια του Κοζέρ κι άρχισε να “πυροβολάει” την “ερυθρόλευκη” άμυνα, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 16 πόντους (72-56 στο 35′). Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει εκ νέου και παραδόθηκε στις ορέξεις των Γερμανών, οι οποίοι έφτασαν σε μία πολύ άνετη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 23-13, 48-30, 59-50, 82-68.

Μπάμπεργκ: Κοζέρ 17 (2), Μέλι 13 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Ζήσης 9 (1/6 τρίπ.), Νίκολιτς, Στάιγκερ 3 (1), Τάις 5, Λο, Στρέλνιεκς 9 (1 τρίπ., 7 ασ.), Βερεμεένκο, Μίλερ 20 (5), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 6.
Ολυμπιακός: Γκριν 8, Μπιρτς 6, Γιανγκ 9, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 15 (2), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου 11 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μάντζαρης 5 (1), Λοτζέκι 4, Αθηναίου.

Μπάμπεργκ: 20/35 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 9/10 βολές, 28 ριμπάουντ (22+6), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 5 τάπες.
Ολυμπιακός: 18/34 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 14/21 βολές, 27 ριμπάουντ (20+7), 12 ασίδστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 τάπες.