Πέμπτη, 17 Οκτ.

Μπαρτσελόνα – Μονακό 86-71: Πρώτη ήττα για τους Γάλλους στην Euroleague

ΦΩΤΟ eurokinissi

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε 86-71 την Μονακό στο «Palau Blaugrana» για την 3η αγωνιστική της Euroleague με τον Κέβιν Πάντερ να σημειώνει 21 πόντους και να είναι ο κορυφαίος του αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα κάνοντας μια εξαιρετική 3η περίοδο κέρδισε 86-71 τη Μονακό στη Βαρκελώνη, με τους Καταλανούς να υποχρεώνουν τους Γάλλους στη πρώτη φετινή ήττα τους στην Euroleague.

Με αυτή της τη νίκη η Μπάρτσα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-1 και έπιασε Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό στην κατάταξη.

Ο Κέβιν Πάντερ με 21 πόντους ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της Μπαρτσελόνα, ενώ από την Μονακό ξεχώρισε ο Έλι Οκόμπo με 13, στη βραδιά που ο Μάικ Τζέιμς έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό (11π. με 1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 6/9 βολές).

Ο Σάσα Ομπράντοβιτς κράτησε στο παρκέ τον Γιώργο Παπαγιάννη 9 λεπτά για τους φιλοξενούμενους, με τον Έλληνα σέντερ να μετράει 4 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Η Μπαρτσελόνα στην 4η αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα (Παρασκευή 18/10/24), ενώ από την πλευρά της η Μονακό φιλοξενεί την Μονακό (18/10/24).

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-39, 71-54, 86-71