Τετάρτη, 24 Ιουλ.
33oC Αθήνα

Μπέτις – Μπαρτσελόνα 1-2: «Απόδραση» στις καθυστερήσεις με γκολάρα

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε μια… ανάσα από μια απώλεια βαθμών στην έδρα της Μπέτις, αλλά ο Ζόρντι Άλμπα της έδωσε το “τρίποντο” με γκολάρα στο 90+4.

Ο Τζόρντι Άλμπα πέτυχε ένα υπέροχο γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων -με μονοκόμματο σουτ με το αριστερό, μέσα από τη μεγάλη περιοχή- και «έκλεψε» την ευκαιρία από τη Μπέτις να πλησιάσει το «εισιτήριο» για το Champions League, ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα 2-1 από την έδρα της Κυπελλούχου Ισπανίας, για την 35η αγωνιστική της La Liga, «κλείδωσε» θέση για το Champions League και δεν επέτρεψε στους «οικοδεσπότες» να πλησιάσουν την τέταρτη θέση.

Ο Φάτι είχε ανοίξει το σκορ για τους «μπλαουγκράνα» στο 76΄, αλλά οι γηπεδούχοι (έχασαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν) ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα με τον Μπάρτρα. Ωστόσο, η Μπέτις υπολόγιζε χωρίς τον Τζόρντι Άλμπα, ο οποίος στις καθυστερήσεις χάρισε στην ομάδα του το «τρίποντο».

Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα, οι ποδοσφαιριστές της Μπαρτσελόνα έκαναν το καθιερωμένο pasillo στην κάτοχο του Κόπα Ντελ Ρέι, Μπέτις.