Site icon NewsIT

Μπόστον Σέλτικς – Ντάλας Μάβερικς 107-89: Άνετη νίκη για το 1-0 των «Κελτών» στους τελικούς του NBA

07.06.2024 | 09:30

Jun 6, 2024; Boston, Massachusetts, USA; Boston Celtics guard Jaylen Brown (7) attempts a three-point basket against Dallas Mavericks forward Maxi Kleber (42) and center Daniel Gafford (21) during the third quarter of game one of the 2024 NBA Finals at TD Garden. Mandatory Credit: USA TODAY Sports Images

Οι Μπόστον Σέλτικς έκαναν φοβερό ξεκίνημα στους τελικούς του NBA και επικράτησαν με 107-89 των Ντάλας Μάβερικς, φθάνοντας άνετα στο 1-0 στη “μάχη” για τον τίτλο.

Με ένα τρομερό δεύτερο 12λεπτο, οι Μπόστον Σέλτικς “εκτόξευσαν” τη διαφορά τους στο +21 στο ημίχρονο και παρά την αντίδραση των Ντάλας Μάβερικς στην τρίτη περίοδο, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά ποτέ στο ματς. Οι Τεξανοί μείωσαν ακόμη και σε μονοψήφιο, αλλά ένα σερί 8-0 των “Κελτών” σε εκείνο το σημείο, έβαλε πρόωρο τέλος στο ματς.

Ο Τζέιλεν Μπράουν έκανε τη διαφορά για τους νικητές με 22 πόντους και πολλά μεγάλα σουτ, ενώ εξαιρετικός ήταν στην επιστροφή του από τραυματισμό, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις, που πέτυχε 20 πόντους. Στα ρηχά έμεινε ο Τέιτουμ με 16 πόντους, αλλά και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς με 30 πόντους και 10 ριμπάουντ, δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του.

Dallas Mavericks vs Boston Celtics - Full Game 1 Highlights | June 6, 2024 NBA Finals

Το επόμενο παιχνίδι είναι και πάλι στην έδρα των Μπόστον Σέλτικς.