Πέμπτη, 4 Ιουλ.
27oC Αθήνα

Mundial 2014: “Σούπερ Μάριο”! Δάμασαν τα… λιοντάρια οι Ιταλοί (VIDEO)

Η Ιταλία πήρε μεγάλη νίκη στο Μανάους με 2-1 επί της Αγγλίας, με τον Μπαλοτέλι να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στους «16» του Mundial της Βραζιλίας έκανε η Ιταλία που επικράτησε με 2-1 της Αγγλίας

Οι Ιταλοί, που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Μπουφόν, έδειξαν πως έχουν τον τρόπο να τα… βγάζουν πέρα σε, με τον Πίρλο να έχει τον ρόλο του μαέστρου, τους Ντε Ρόσι και Καντρέβα να ακολουθούν και τον Μπαλοτέλι να «χτυπά» στο κρίσιμο σημείο

Στο 35 ο ηγέτης της «σκουάντρα ατζούρα» -μετά από εκτέλεση κόρνερ- άφησε πανέξυπνα την μπάλα να φτάσει στον Μαρκίσιο, που με υπέροχο σουτ νίκησε τον Χαρτ για το 1-0

Μετά από δυο λεπτά όμως ήρθε η «απάντηση» της Αγγλίας, με μια εξαιρετική αντεπίθεση, στην οποία ο Ρούνεϊ βρήκε τον Στάριντζ κι αυτός με προβολή διαμόρφωσε το 1-1

Η Ιταλία μπήκε… φουριόζα στην επανάληψη και καταφέρνοντας να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ και… τη νίκη! «Δράστης», ο συνήθης ύποπτος της «Σκουάντρα Ατζούρα», Μάριο Μπαλοτέλι, ο οποίος με κεφαλιά-δυναμίτη στο 50’ σημείωσε το τελικό 2-1 για τους Ιταλούς.

Οι στημένες φάσεις των «λιονταριών» στο φινάλε δεν βρήκαν στόχο, ενώ οι Ιταλοί θα μπορούσαν να έχουν φτάσει και σε τρίτο γκολ, αν η μπάλα έκανε το χατήρι στον Πίρλο στο 90+4′ (δοκάρι), σε εκτέλεση φάουλ

Αγγλία (Ρόι Χότζον): Χαρτ, Μπέινς, Κέιχιλ, Γιαγκέλκα, Τζόνσον, Τζέραρντ, Χέντερσον (73’ Γουίλσιρ), Γουέλμπεκ (61’ Μπάρκλεϊ), Στέρλινγκ, Ρούνεϊ, Στάριτζ

Ιταλία (Τσέζαρε Πραντέλι): Σιρίγκου, Κιελίνι, Παλέτα, Μπαρτσάλι, Νταρμιάν, Πίρλο, Βεράτι (56’ Μότα), Μαρκίσιο, Ντε Ρόσι, Καντρέβα, Μπαλοτέλι (73’ Ιμόμπιλε)

Οι δηλώσεις των διεθνών: “Στο ημίχρονο πιστεύαμε πως θα κερδίσουμε”

Σάντος: Όποιος μιλάει για αδικία δε βλέπει την αλήθεια!

Παπασταθόπουλος: Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο, ήμασταν άτυχοι