Σάββατο, 27 Ιουλ.
33oC Αθήνα

NBA: Μέγας Νοβίτσκι – Οι Τζαζ “μπλόκαραν” τον Αντετοκούνμπο (VIDEO

Ο Ντιρκ Νοβίτσκι ηγήθηκε των Μάβερικς, στη δύσκολη νίκη τους -στην παράταση- επί των Μπλέιζερς. Η Γιούτα Τζαζ κατάφερε να περιορίσει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και να πάρει τη νίκη κόντρα στους Μιλγουόκι Μπακς.

Κοντεύει να κλείσει τα 38, αλλά ο Ντιρκ Νοβίτσκι παραμένει ακόμα… φανταστικός. Ο “μεγάλος” Γερμανός έκανε μια επική εμφάνιση με 40 πόντους στη νίκη των Μάβερικς επί των Μπλέιζερς.

Τα ρεκόρ του Νοβίτσκι πλέον είναι… ατελείωτα. Με τους 40 πόντους που πέτυχε έίναι πλέον ο γηραιότερος που πετυχαίνει 40+ πόντους σε ένα παιχνίδι μετά τον Καρλ Μαλόουν το 2003. Ο Γερμανός έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία των Μάβερικς με 20+ παιχνίδια με 40+ πόντους, ενώ έπιασε τον Στιβ Νας στη 15η θέση της λίστας των παικτών με τα περισσότερα τρίποντα στην ιστορία του ΝΒΑ (1.685).

Στα ρηχά κινήθηκαν οι Μπακς, που γνώρισαν την ήττα με 94-85 από τους Τζαζ στο Μιλγουόκι.

Το κακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο κόστισε στην ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος δεν έκανε τις εμφανίσεις που μας είχε συνηθίσει στα τελευταία ματς έχοντας 12 πόντους (0/1 τρ., 5/9δ., 2/2β.), 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη σε 29:17 λεπτά.