Site icon NewsIT

NBA: Πρωταθλητές οι Κλίβελαντ Καβαλίερς με ιστορική ανατροπή!

20.06.2016 | 07:52

Πρώτη φορά πρωταθλητές! Έγραψαν ιστορία οι Κλίβελαντ Καβαλίερς του ΛεΜπρον Τζέιμς, που έριξαν στο... καναβάτσο τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς και στον τελευταίο τελικό του NBA επικράτησαν 93-89!

Οι Καβς έγιναν η πρώτη ομάδα στην ιστορία του NBA που κατακτά το πρωτάθλημα (4-3) ενώ είχε βρεθεί να χάνει στη σειρά των τελικών με 3-1! Όταν επέστρεψε από το Μαϊάμι, ο ΛεΜπρον Τζέιμς είχε υποσχεθεί στην ομάδα της γενέτειράς του τον τίτλο. Και τα ξημερώματα της Δευτέρας (20.06.2016) έκανε την υπόσχεσή του πράξη και μάλιστα με επική εμφάνισή και συνοδοιπόρο τον Ίρβινγκ.

Όταν βρέθηκαν πίσω στη σειρά των τελικών με 3-1 και τους (τέως πια) πρωταθλητές Γουόριορς να “σπάνε” την έδρα τους, κανείς δεν πίστεψε πως οι Καβαλίερς μπορούσαν να βγουν από το καναβάτσο. Αλλά ο ΛεΜπρον και η παρέα του είχαν άλλη άποψη. Ο “βασιλιάς” ήταν αποφασισμένος για τον τίτλο. Και κυρίως να αποδείξει πως η… υπόδειξη της απόλυσης του Μπλατ ήταν σωστή κίνηση.

Στον έβδομο και τελευταίο τελικό, μέσα στο Όκλαντ, επικράτησαν των Γουόριορς με 93-89, χάρη σε ένα τρίποντο του Ίρβινγκ και τον Τζέιμς να κάνει ένα κόψιμο μισό… πρωτάθλημα και triple double με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ!

Οι γηπεδούχοι Γουόριορς είχαν πρόβλημα στη ρακέτα εξαιτίας της απουσίας του Μπόγκουτ, αλλά οι Καβς δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Ήταν μόνος σταθερά μπροστά (22-23 στο πρώτο δωδεκάλεπτο). Στη δεύτερη περίοδο, ο Γκριν πλήγωσε τους φιλοξενούμενους και με 5/5 τρίποντα και 21 πόντους έδωσε στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς προβάδισμα 49-42 στο ημίχρονο.

Το ματς πήρε φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κάιρι Ίρβινγκ να παίρνει τους Καβς από το χέρι στο τρίτο 12λεπτο και πριν καλά καλά καταλάβουν οι Γουόριορς τι είχε συμβεί, η ομάδα του Κλίβελάντ πήρε προβάδισμα 68-61. Και πάλι οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν αλλά οι Καβς έδειχναν πως δεν μπορούσαν να χάσουν. Με καλάθι του ΛεΜπρον έγινε το 89-89 και τότε ήταν που ουσιαστικά κρίθηκαν όλα. Κακές επιλογές εκατέρωθεν και ο Τζέιμς να λέει… STOP σε λέι άπ του Ιγκουαντάλα, αλλά να χάνει και την επόμενη ευκαιρία να σκοράρει. Γκριν και Κάρι αστόχησαν επίσης.

Ο Ίρβινγκ στα 53 δευτερόλεπτα σκόραρε με τρίποντο, ο Κάρι δεν εκμεταλλεύθηκε τη δική του ευκαιρία και ο ΛεΜπρον με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 93-89 για τους Καβαλίερς. Η αφλογιστία στην επίθεση (έμειναν τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι) στοίχισε στους Γουόριορς που έγιναν η ομάδα που πέτυχε στην κανονική περίοδο ρεκόρ νικών (έσπασε και το ρεκόρ των Μπουλς του Τζόρνταν) αλλά έχασε το πρωτάθλημα μέσα από τα χέρια της, με τους Καβαλιέρς να στέφονται πρωταθλητές παρόλο που έχαναν με 3-1 στη σειρά των τελικών αλλά πέτυχαν αυτό που μέχρι σήμερα ήταν ακατόρθωτο: από το 3-1 το έκαναν… 4-3 και φόρεσαν το δαχτυλίδι του πρωταθλητή!

Και φυσικά, ο Τζέιμς ξέσπασε σε κλάματα όταν στέφθηκε και MVP των τελικών και κυρίως πρωταθλητής. Χρόνια το περίμενε (με τη φανέλα των Καβαλίερς) και πολλά άκουσε μέχρι να τα καταφέρει…

Τα δωδεκάλεπτα: 22-23, 49-42, 76-75, 89-93

Γκολντεν Στέιτ Γουόριορς: Γκριν 32 (6/8τρ, 15ρ, 9ασ, 2κλ), Μπαρνς 10 (2), Εζέλι, Κάρι 17 (4/14τρ, 5ρ), Τόμπσον 14 (2/10τρ), Βαρεζάο 1, Ιγκουοντάλα 4 (9ρ), Σπέιτς, Λίβινγκστον 8, Μπαρμπόζα 3(1)

Κλίβελαντ Καβαλίερς: Λαβ 9 (14ρ, 3ασ), Τζέιμς 27 (1/5τρ, 11ρ, 11ασ, 2κλ, 3μπλ), Τόμπσον 9, Ίρβινγκ 26 (2/5τρ, 6ρ), Σμιθ 12 (2/8τρ), Τζέφερσον 2 (9ρ), Γουίλιαμς 2, Σάμπερτ 6 (1)

Φωτογραφίες: Reuters, EPA