Κυριακή, 1 Σεπτ.

NBA: “Τεράστιος” Μπάτλερ! Ξεπέρασε μυθικό ρεκόρ του Τζόρνταν (VIDEO)

Ο Τζίμι Μπάτλερ οδήγησε τους Μπουλς στη νίκη επί των Ράπτορς με 115-113, σπάζοντας ένα ιστορικό ρεκόρ του Μάικλ Τζόρνταν – Στα.. ρηχά ο Παπανικολάου.

Με τον Τζίμι Μπάτλερ σε μεγάλα κέφια οι Σικάγο Μπουλς επικράτησαν 115-113 των Ράπτορς μέσα στο Τορόντο και έφτασαν στο 20-12. Ο παίκτης των “ταύρων” σημείωσε συνολικά 42, με τους 40 από αυτούς να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μπάτλερ, που στο πρώτο μέρος είχε 1/4 σουτ και 2 πόντους, πήρε… φωτιά στο τρίτο και στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και με 14/19 σουτ (10/11 3π.) και 2/3 βολές σημείωσε μια… τρελή 40αρα.

Έτσι, έσπασε το σχετικό ρεκόρ του Τζόρνταν, που με τους Μπουλς είχε βάλει 39 πόντους σε ένα ημίχρονο.

Ο Δημήτρης Παπανικολάου δεν κατάφερε να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στη ήττα 106-112 των Ντένβερ Νάγκετς από τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς. Ο Έλληνας παίκτης είχε τρεις πόντους, σε 12,06 λεπτά συμμετοχής στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.