Παρασκευή, 19 Ιουλ.
33oC Αθήνα

NBA: Τρομεροί Μπακς! Διέλυσαν τους πρωταθλητές Γουόριορς με πρωταγωνιστή τον Αντετοκούνμπο – video

Οι Μπακς απέδειξαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ότι φέτος είναι φτιαγμένοι για μεγάλα πράγματα. Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο “πάτησε” τους πρωταθλητές του NBA, Γουόριορς, μέσα στην έδρα τους.

Οι Μπακς, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή εμφάνιση τους, συνέτριψαν εκτός έδρας τους Γουόριορς με 134-111, αναγκάζοντας τους πρωταθλητές του NBA να υποστούν την πρώτη τους φετινή ήττα μπροστά στους φίλους τους

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για ακόμα μία φορά εκ των πρωταγωνιστών των Μπακς, μετρώντας 24 πόντους (10/11 βολές, 7/16 σουτ , 0/2 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε μόλις 26 λεπτά συμμετοχής. Ο Έλληνας φόργουορντ δεν χρειάστηκε καν να σηκωθεί από τον πάγκο στην τελευταία περίοδο. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπλέντσο με 26 πόντους.

Οι πρωταθλητές, που έπαιξαν χωρίς τον Ντρέιμοντ Γκριν, είχαν κορυφαίο τους τον Κλέι Τόμπσον (24 πόντοι, 9/15 σουτ), ενώ ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε 17 πόντους και 9 ασίστ.Ο πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ έως τώρα, Στεφ Κάρι,  έμεινε στους 10 πόντους σε 26 λεπτά, ενώ αποχώρησε τραυματίας με πρόβλημα στο αριστερό πόδι κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου.