Σάββατο, 28 Σεπτ.
24oC Αθήνα

Ντόρτμουντ – Μπόχουμ 4-2: Μεγάλη ανατροπή από τους Βεστφαλούς και δεύτερη θέση στη Bundesliga

reuters

Η Ντόρτμουντ δεν “φοβήθηκε” από το 0-2 που δέχθηκε μέσα στην έδρα της από την Μπόχουμ και επικράτησε με 4-2, αποτέλεσμα που την ανέβασε στη δεύτερη θέση στη Bundealiga.

Η Ντόρτμουντ τα… χρειάστηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στην Μπόχουμ, βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά με μπροστάρη τον Σερχού Γκιρασί, έφτασε εντέλει σε μία μεγάλη ανατροπή με 4-2, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga, ανεβαίνοντας προσωρινά στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Οι Βεστφαλοί φάνηκαν επηρεασμένοι απ’ τη συντριβή τους την περασμένη εβδομάδα στην Στουτγκάρδη (5-1), στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι φιλοξενούενοι εκμεταλλεύτηκαν όλα τα λάθη των γηπεδούχων και στο 21′ είχαν πάρει ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Μπέρο (16′) και Ντε Βιτ.

Ο Γκιρασί, ωστόσο, δεν είχε διάθεση να φύγει με σκυμμένο το κεφάλι για δεύτερη σερί αγωνιστική. Στο 44′ με καρφωτή κεφαλιά μείωσε σε 1-2, ενώ στο 61′ κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο τσαν έφερε το ματς στα ίσα για την Ντόρτμουντ ένα λεπτό μετά (62′). Ο φορ από τη Γουινέα ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή της Ντόρμουντ με έξοχο πλασέ στο 75′, ενώ την τελική “πινελιά” στο ματς έβαλε ο Ενμέτσα στο 81′.