Σάββατο, 14 Σεπτ.
27oC Αθήνα

Ντόρτμουντ – Χαϊντενχάιμ 4-2: Επιστροφή στις νίκες για τους Βεστφαλούς

Με τον Καρίμ Αντεγιέμι να κάνει πράγματα και θαύματα στο πρώτο ημίχρονο και να βάζει με δύο τέρματα τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του, η Ντόρτμουντ «λύγισε» με 4-2 την αξιόμαχη και «απόλυτη» Χαϊντενχάιμ στο εναρκτήριο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Bundesliga και πάτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ντόρτμουντ μπήκε στο παιχνίδι στα… κόκκινα και με δύο γκολ απ’ τους Μάλεν (12′) κι Αντεγιέμι (17′) πήρε από πολύ νωρίς ισχυρό προβάδισμα.

Η Χαϊντενχάιμ μείωσε στο 39′ με άπιαστη κεφαλιά του Πιέρινγκερ, όμως αμέσως μετά ήρθε άλλο ένα «χτύπημα» απ’ τον Αντεγιέμι για να κλείσει το ημίχρονο με «αέρα» δύο τερμάτων για τους γηπεδούχους.

Η Χαϊντενχάιμ δεν τα… παράτησε, μείωσε ξανά με πέναλτι του Μπρέουνινγκ στο 74′ και πίεσε για την ισοφάριση, όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων το εύστοχο πέναλτι του Τσαν έβαλε τέλος στη… σεμνή τελετή, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.