Κυριακή, 25 Αυγ.
30oC Αθήνα

Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου πήρε ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας

Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο απλό σκιφ ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας, στην Αγία Αικατερίνη του Καναδά.

Συγκεκριμένα, ο «χάλκινος» Ολυμπιονίκης στο Παρίσι, Αντώνης Παπακωνσταντίνου, αναδείχτηκε «ασημένιος» Παγκόσμιος Πρωταθλητής απόψε (24/8). Στην Αγία Αικατερίνη του Καναδά, στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών, ο Έλληνας κωπηλάτης τερμάτισε στην 2η θέση με χρόνο 06:51.90. Έδωσε μάχη με τον Ιρλανδό Πολ Ο’Ντόνοβαν που όμως πέρασε κατά 2΄΄ νωρίτερα τη γραμμή του τερματισμού.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Πολ Ο’Ντόνοβαν είχε επίδοση 06:49.68. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Νιλς Τόρε με 06:52.64.