Σάββατο, 3 Αυγ.
31oC Αθήνα

Ο Γιώργος Μπούγλας τερμάτισε στην 75η θέση της ποδηλασίας ανδρών

Ο Γιώργος Μπούγλας τερμάτισε στην 75η θέση στην ποδηλασία δρόμου ανδρών στα 2.800μ με χρόνο 6:45:33 στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου. Νικητής αναδείχθηκε ο Ρέμκο Εβένεπουλ.

Ο Γιώργος Μπούγλας ολοκλήρωσε την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες, με τον Έλληνα ποδηλάτη να έχει τον 75ο καλύτερο χρόνο από τους συνολικά 90 αθλητές που πήραν μέρος, σε μια κούρσα που σημαδεύτηκε από την τρομερή νίκη του 24χρονου Βέλγου Ρέμκο Εβένεπουλ.

Και αυτό διότι ο ίδιος  κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στον αγώνα δρόμου, καλύπτοντας τα 273 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 6 ώρες, 19 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της ποδηλασίας των Ολυμπιακών Αγώνων που ένας αθλητής κάνει το «νταμπλ» στα αγωνίσματα δρόμου. Ο Εβένεπουλ, παρότι χρειάστηκε να κάνει αλλαγή ποδηλάτου λίγο πριν τον τερματισμό, άφησε ένα λεπτό και έντεκα δευτερόλεπτα πίσω του τον Γάλλο Βαλεντέν Μαντουά, ο οποίος εξασφάλισε τη δεύτερη θέση του βάθρου. Το χάλκινο μετάλλιο κρίθηκε σε μαζικό σπριντ επτά αναβατών, που βρήκε νικητή τον Γάλλο Κριστόφ Λαπόρτ.