Site icon NewsIT

Ο Κωνσταντίνος Τζούνης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό της δισκοβολίας F56 των Παραολυμπιακών Αγώνων

02.09.2024 | 12:27

Ο Κωνσταντίνος Τζούνης χάρισε στην Ελλάδα το έκτο μετάλλιο της στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό της δισκοβολίας F56 στο στάδιο του Σταντ Ντε Φρανς.

Οι ελληνικές επιτυχίες συνεχίζονται στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Ο Κωνσταντίνος Τζούνης χάρισε το πρωί της Δευτέρας (2/9/2024) το έκτο μετάλλιο στην Ελλάδα, κατακτώντας την τρίτη θέση στον τελικό της δισκοβολίας F56.

Με βολή στα 41.32μ., ο Κωνσταντίνος Τζούνης ξεπέρασε τον Σλοβάκο Λάτσκο (4.20μ.) και ανέβηκε στο βάθρο. Oι υπόλοιπες προσπάθειες του Τζούνη μετρήθηκαν στα 39.14μ, 39,90μ και 37,87μ, ενώ είχε και δύο άκυρες.

Ο 33χρονος αθλητής ήταν τέταρτος πριν από τρία χρόνια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αλλά στο Παρίσι ξεπέρασε τον εαυτό του και βρέθηκε στα μετάλλια.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος, Κλοντινέϊ Ντο Σάντος Μπατίστα με 46.86μ και το αργυρό, ο Ινδός, Γιογκές Κατούνια με 42.22 μέτρα.