Site icon NewsIT

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους στους Ολυμπιακούς Αγώνες

04.08.2024 | 16:30

Paris 2024 Olympics - Artistic Gymnastics - Men's Rings Final - Bercy Arena, Paris, France - August 04, 2024. Eleftherios Petrounias of Greece reacts after his performance. REUTERS/Hannah Mckay

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγραψε ιστορία στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την τρίτη θέση στον τελικό των κρίκων και ανέβηκε για τρίτη σερί φορά στο βάθρο, μετά την πρώτη θέση στο Ρίο και την τρίτη θέση στο Τόκιο.

Έναν αιώνα μετά την οριστική ένταξή τους στο Ολυμπιακό πρόγραμμα, στους προηγούμενους Αγώνες του Παρισιού το 1924, οι κρίκοι ήταν το μοναδικό από τα έξι όργανα της ενόργανης ανδρών στο οποίο δεν είχε υπάρξει ποτέ αθλητής με τρία Ολυμπιακά μετάλλια στην συλλογή του. Πλέον υπάρχει και δεν είναι άλλος από τον θρυλικό Λευτέρη Πετρούνια.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, προσθέτοντας ακόμα ένα στη συλλογή του μετά το χρυσό στο Ρίο και το χάλκινο στο Τόκιο.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έκανε ένα εξαιρετικό πρόγραμμα και βαθμολογήθηκε με 15.100 βαθμούς. Πρώτος ήταν ο Κινέζος Γιανγκ Λιου με 15.300 και δεύτερος ο επίσης Κινέζος Τζινγκιουάν Ζόου με 15.233 βαθμούς

Τέταρτος ήταν ο Γάλλος Αμίρ Αΐτ Σαΐντ, ο οποίος απείλησε τον Πετρούνια, αλλά βαθμολογήθηκε με 15.000. Οι υπόλοιποι τέσσερις αθλητές δεν ήταν ανταγωνιστικοί, καθώς δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τους 15.000 βαθμούς.