Τετάρτη, 7 Αυγ.
29oC Αθήνα

Ο Μίλτος Τεντόγλου έφερε στην Ελλάδα το πρώτο της χρυσό μετάλλιο και το έβδομο συνολικά στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, με τον Έλληνα πρωταθλητή να φέρνει στη χώρα μας το πρώτο της χρυσό στo Παρίσι.

Ο ανίκητος Μίλτος Τεντόγλου με ένα άλμα στα 8.48μ είχε την καλύτερη επίδοση από όλους τους αθλητές στον τελικό του μήκους, με τον Έλληνα πρωταθλητή να ανεβαίνει στο πρώτο σκαλί του βάθρου για μια ακόμη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Κάπως έτσι μετά το χρυσό στο Τόκιο, ο Τεντόγλου κατέκτησε άλλο ένα χρυσό, αυτή τη φορά στο Παρίσι και μεγάλωσε τον μύθο του.

Αυτό ήταν το 7ο μετάλλιο για τη χώρα μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά πρώτο χρυσό, με τον ελληνικό στίβο να πανηγυρίζει για το παιδί θαύμα.

Το άλμα που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο

Τα υπόλοιπα 6 μετάλλια της ελληνικής αποστολής είναι το ασημένιο του Απόστολου Χρήστου στα 200μ. ύπτιο, και τα χάλκινα μετάλλια των Καραλή (επί κοντώ), Πετρούνια (κρίκοι), Τσελίδη (τζούντο), Φίτσιου-Κοντού (κωπηλασία) και Γκαϊδατζή-Παπακωνσταντίνου (κωπηλασία).