Η σεζόν για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε πολύ νωρίς εφέτος, λόγω της συμμετοχής της ομάδας στα προκριματικά του Champions League.
Η πρώτη αναμέτρηση για τους “ερυθρολεύκους” είναι προγραμματισμένη για τις 26 ή 27 Ιουλίου, με τον επαναληπτικό να έχει προγραμματιστεί για τις 2 ή 3 Αυγούστου. Στις 16 ή 17 του ίδιου μήνα θα διεξαχθεί ο πρώτος αγώνας των play off και στις 23 ή 24 Αυγούστου ο δεύτερος.
Οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν το πρωί της Δευτέρας στου Ρέντη και πέρασαν από ιατρικές και εργομετρικές εξετάσεις, με τον Τσόρι Ντομίνγκες να μοιράζεται μία φωτογραφία με τους φίλους του Ολυμπιακού στο Instagram, τονίζοντας πως “Με ανανεωμένες δυνάμεις, πάμε για τους νέους στόχους”.
Η αποστολή του Ολυμπιακού θα αναχωρήσει για το Λάνγκεφελντ της Αυστρίας το απόγευα της Τρίτης, όπου θα ξεκινήσει ουσιαστικά η προετοιμασία. Οι “ερυθρόλευκοι” θα παραμείνουν εκεί έως την 1η Ιουλίου.
Το πρόγραμμα των φιλικών
Αυστρία 27 Ιουνίου: Χορν
Αυστρία 30 Ιουνίου: Βάκερ Ίνσμπρουκ
Βέλγιο 8 Ιουλίου: Γάνδη
Βέλγιο 13 Ιουλίου: Βέστερλο
Βέλγιο 15 Ιουλίου: Σταντάρ Λιέγης
Ελλάδα 20 Ιουλίου: Ατρόμητος