Παρασκευή, 26 Ιουλ.
27oC Αθήνα

Ο Ολυμπιακός τη νίκη και το πλεονέκτημα στα playoffs

Το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας ενόψει playoffs εξασφάλισε η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού που νίκησε το Ρέθυμνο με 95-59 και τερμάτισε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες θα κοντραριστούν και πάλι στα προημιτελικά, αφού η ομάδα της Κρήτης είναι στην όγδοη θέση.

Το Ρέθυμνο ήταν καλό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες τελείωσαν το ματς. Οι “ερυθρόλευκοι” με καλή άμυνα και ρυθμό στην επίθεση έφτασαν τη διαφορά στο +31 (76-45) και πήραν εύκολα στην νίκη.

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού με 13 πόντους (5/7δ), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ,

Πλέον ολοκληρώθηκε η τελική πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας και τα ζευγάρια που προκύπτουν να είναι τα εξής: