Παρασκευή, 16 Αυγ.
31oC Αθήνα

Ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Σάμροκ Ρόβερς στα playoffs του Europa League

Eurokinissi

Η Σάμροκ Ρόβερς επικράτησε 3-1 της Τσέλιε στην παράταση και θα τεθεί αντιμέτωπη με τον ΠΑΟΚ στα playoffs του Europa League.

Η Σάμροκ Ρόβερς θα βρεθεί στο δρόμο του ΠΑΟΚ στα play off του Europa League. Η Ιρλανδική ομάδα νίκησε 3-1 την Τσέλιε στην παράταση (α΄αγ. 0-1) και έτσι θα αντιμετωπίσει τον “δικέφαλο του Βορρά” στις 22 και 29 Αυγούστου (πρώτο ματς στην Τούμπα) με στόχο μια θέση στο League Stage.

Το ματς έγινε στο Δουβλίνο και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με πέναλτι του Ντίλαν Γουάτς στο 37΄ και γκολ του Νιλ Φαρούτζια στο 41΄. Στο 83΄ ο Καρνίτσνικ έστειλε για τους Σλοβένους το ματς στην παράταση όπου ο Γκρέιαμ Μπερκ στο 96΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Θυμίζουμε ότι οι Ιρλανδοί είχαν αντιμετωπίσει τους Θεσσαλονικείς και τη σεζόν 2011/12, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 2/2 στη φάση των ομίλων του Europa League.

Η σύνθεση της Σάμροκ (Στέφεν Μπράντλεϊ): Πολς, Χόουρ, Λόπες, Γκρέις, Χόνοχαν (110΄ Ο’Σάλιβαν), Φαρούτζια (88΄ Μπερκ), Γουάτς, Ο’Νιλ, Κλαρκ (80΄ Κλίρι), Νάτζεντ (80΄ Τάουελ), Γκριν (91΄ Μπερνς)

Τα ζευγάρια που θα διεκδικήσουν τη συμμετοχή τους στη League Stage έχουν ως εξής:

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) – Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)

Ντίναμο Μινσκ (Λευκορωσία) – Άντερλεχτ (Βέλγιο)