Ο Βαγγέλης Ζούγρης στην καλύτερη πεντάδα του Eurobasket U20

Ο Βαγγέλης Ζούγρης συμπεριλήφθηκε στην καλύτερη πεντάδα του Eurobasket U20 για δεύτερη σερί χρονιά.

Ο Βαγγέλης Ζούγρης αποτελεί ένα από τα καλύτερα “πεντάρια” της Ευρώπης στην ηλικία του και το απέδειξε και στο Eurobasket U20 της Πολωνίας.

Ο νεαρός ψηλός του Περιστερίου οδήγησε την Εθνική Νέων Ανδρών στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου και συμπεριλήφθηκε για δεύτερη σερί χρονιά στην καλύτερη πεντάδα.

Ο Βαγγέλης Ζούγρης αγωνίστηκε και στα επτά παιχνίδια του τουρνουά, έχοντας μέσο όρο 11.6 πόντους, 8.3 ριμπάουντ και 1.7 ασίστ, σουτάροντας με 53% στα δίποντα και 64% στις βολές.

Οι άλλοι τέσσερις αθλητές που διακρίθηκαν στην Γκντίνια ήταν οι Ούρμπαν Κλάβζαρ (Σλοβενία), Νόα Πεντά (Γαλλία), Νέιθαν Μισιά-Ντιο (Βέλγιο) και Ζακαρί Περίν (Γαλλία), που αναδείχθηκε και MVP.

Η Εθνική Νέων Ανδρών κατέκτησε την τρίτη θέση, νικώντας το Βέλγιο στον μικρό τελικό. Πρωταθλητές Ευρώπης αναδείχθηκαν για δεύτερη σεζόν οι Γάλλοι, οι οποίοι επικράτησαν με ανατροπή των Σλοβένων με 82-78 στον μεγάλο τελικό.