Site icon NewsIT

ΟΦΗ – Ιωνικός 0-2: Ο Μάντζης «άλωσε» την Κρήτη για την πρώτη νίκη των Νικαιωτών στη Super League 1

05.11.2022 | 20:50

Ο Ιωνικός άντεξε στο πρώτο ημίχρονο και “χτύπησε” τον ΟΦΗ στο δεύτερο, με τον Μάντζη να σκοράρει δις και να οδηγεί την ομάδα του σε διπλό με 2-0 στην Κρήτη και την πρώτη της νίκη στη φετινή Super League 1.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στα πρώτα 45 λεπτά και έχασε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Ιωνικός ήταν αυτός που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 56′ με τον Μάντζη. Ο Έλληνας επιθετικός προειδοποίησε πρώτα στο 52′ με ένα σουτ που απέκρουσε με τα πόδια ο Μανδάς και στη συνέχεια σκόραρε με κεφαλιά από σέντρα του Λοβέρα για το 1-0 στο ματς.

Ο Ιωνικός κράτησε στη συνέχεια το προβάδισμα και βρήκε δεύτερο γκολ στο 84′ με τον Μάντζη να ολοκληρώνει το θρίαμβό του και να “καθαρίζει” το ματς για την ομάδα του. Το 2-0 ήταν έτσι και το τελικό σκορ, με τους Νικαιώτες να πανηγυρίζουν μία σημαντική νίκη στη “μάχη” για την παραμονή, την πρώτη τους μάλιστα για φέτος στο πρωτάθλημα.