Δευτέρα, 19 Αυγ.
32oC Αθήνα

Οι αλλαγές έφεραν την ανατροπή για το Βέλγιο (VIDEO)

Με γκολ των Φελαϊνί και Μέρτενς που μπήκαν ως αλλαγή στο ματς το Βέλγιο κατάφερε να λυγίσει την μαχητική Αλγερία που είχε προηγηθεί με πέναλτι του Φενγκουλί.

Η Αλγερία έβαλε δύσκολα στο… πολυδιαφημισμένο Βέλγιο και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της.

Μάλιστα, η ομάδα του Χαλίλχοτζιτς κατάφερε να προηγηθεί όταν ο Φεγκουλί κέρδισε το πέναλτι από τον Βερτόνχεν και εκτέλεσε ο ίδιος για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές βοήθησαν το Βέλγιο να αναπτυχθεί πιο ορθολογικά και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Σε μία από αυτές και μόλις 5 λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς ο Φελαϊνί με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα στο 70΄. Δέκα λεπτά αργότερα η ανατροπή ολοκληρώθηκε με ακόμα έναν παίκτη που είχε μπει ως αλλαγή στο ματς, τον Μέρτενς να βρίσκει δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στο 80΄.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βαν Μπάιτεν, Κομπανί, Βερτόνχεν, Βιτσέλ, Ντεμπελέ, Ντε Μπράινε, Σαντλί (46′ Μέρτενς), Αζάρ, Λουκακού (58′ Οριζί).

ΑΛΓΕΡΙΑ: Μ’Μπολχί, Μοστεφά, Μπουγκερά, Χαλίς, Γκουλάμ, Μετζανί, Ταϊντέρ, Μπενταλέμπ, Φεγκουλί, Μαχρέζ, Σουντανί.

Ο Μέσι απάντησε στην κριτική για τον πιτσιρικά (VIDEO)

Mundial 2014: To Τweet με την καμηλοπάρδαλη άναψε… φωτιές (ΦΩΤΟ)

Τι έκανε η Μέρκελ στα αποδυτήρια της Γερμανίας; (ΦΩΤΟ)