Σάββατο, 3 Αυγ.
31oC Αθήνα

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο ελληνικός απολογισμός της 8ης ημέρας

Η άνετη πρόκριση του Εμμανουήλ Καραλή στον τελικό του επί κοντώ, ήταν αυτή που ξεχώρισε μεταξύ των προσπαθειών της ελληνικής αποστολής κατά τη σημερινή 8η ημέρα (3/8) των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Δεν είχε ιδιαίτερη επιτυχία η 8η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων για την Ελλάδα το Σάββατο (3/08/24) όπως την Παρασκευή, με τους αθλητές της Team Hellas να μένουν μακριά από τις διακρίσεις. Ο Εμμανουήλ Καραλής προκρίθηκε όπως αναμενόταν στον τελικό του άλματος επί κοντώ εκεί που θα επιδιώξει να κατακτήσει ένα μετάλλιο.

Αντίθετα ο Στέφανος Ντούσκος τερμάτισε 6ος στον τελικό του μονού σκιφ ανδρών, με τον Έλληνα Ολυμπιονίκη του Τόκιο να ξεσπά μετά το τέλος του αγώνα. Παράλληλα την πρώτη της ήττα πραγματοποίησε η Εθνική πόλο ανδρών, καθώς σε ένα ντέρμπι με την Κροατία δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα να χάσει 14-13.

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
Με την 6η θέση συμβιβάστηκε ο Στέφανος Ντούσκος στον τελικό του σκιφ, στην κωπηλασία, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, με επίδοση 7:02.05. Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο, αν και βρέθηκε στην 3η θέση στα 1.000 μέτρα, είδε τον Νεοζηλανδό Τόμας Μάκιντος να τον προσπερνά στα 1.500, αλλά από 4ος εν τέλει πέρασε 6ος και τελευταίος τη γραμμή του τερματισμού.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Ο Μάκης Μίτας δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του σκητ της σκοποβολής. Ο 39χρονος σκοπευτής, ο οποίος ήταν όγδοος με την ολοκλήρωση του πρώτου σκέλους του προκριματικού (73/75 βολές), είχε 48/50 βολές στο δεύτερο σκέλος του προκριματικού (24/25 και 24/25), το οποίο διεξήχθη σήμερα, και με 121/125 βολές στο σύνολο κατετάγη 11ος, μένοντας εκτός της εξάδας που πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό. Στον προκριματικό του σκητ μετείχε και δεύτερος Έλληνας αθλητής, ο Χαράλαμπος Χαλκιαδάκης, ο οποίος ήταν 12ος μετά το πρώτο σκέλος του προκριματικού (72/75 βολές). Σήμερα ο 27χρονος πρωταθλητής είχε 46/50 βολές (23/25 και 23/25) και με 118/125 βολές στο σύνολο κατετάγη 19ος, μένοντας και αυτός εκτός της εξάδας που συνεχίζει στον τελικό.

ΣΤΙΒΟΣ
Ο Εμμανουήλ Καραλής επιβεβαίωσε την εξαιρετική περίοδο που διανύει και προκρίθηκε στον τελικό (Δευτέρα 5/8, 20:00 ώρα Ελλάδας). Ο «Μανόλο» αγωνίσθηκε στον πρώτο προκριματικό όμιλο και άφησε το πρώτο ύψος (5.40μ.), ενώ πήρε το «εισιτήριο» με χαρακτηριστική άνεση, καθώς είχε επιτυχημένα άλματα με την πρώτη προσπάθεια στα 5.60μ, στα 5.70μ και στα 5.75 μέτρα.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Για μία θέση η Νόρα Δράκου έμεινε εκτός ημιτελικών των 50μ. ελεύθερο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, στην τέταρτη συμμετοχή της στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός, τερμάτισε πέμπτη στην 10η και τελευταία προκριματική σειρά με 24.80 και στο σύνολο κατετάγη 17η, οκτώ εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από τη Βρετανή Αννα Χόπκιν και την Ολλανδή Βάλερι Φαν Ρουν, που ήταν οι τελευταίες που προκρίθηκαν με επίδοση 24.72.

Κοντά στο ατομικό ρεκόρ του κολύμπησε ο Δημήτρης Μάρκος στα προκριματικά των 1.500μ. ελεύθερο. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την πρώτη θέση στην 1η σειρά του αγωνίσματος με 15:11.19 (έχει 15:07.61) και ολοκλήρωσε την παρουσία του στη διοργάνωση με τη 19η θέση της συνολικής κατάταξης.

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Στην ποδηλασία δρόμου συμμετείχε ο Γιώργος Μπούγλας, ο οποίος τερμάτισε στην 75η θέση (μεταξύ 90 αθλητών που πήραν εκκίνηση) σε 6ωρ.45:33.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Με την 17η θέση στην τέταρτη ιστιοδρομία ολοκλήρωσαν τα αδέλφια Αριάδνη και Οδυσσέας Σπανάκης τις σημερινές προσπάθειές τους στη μεικτή κατηγορία 470 της ιστιοπλοΐας. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, το ελληνικό πλήρωμα υποχώρησε στην 13η θέση της γενικής κατάταξης με 30 βαθμούς ποινής, καθώς «πέταξαν» την τέταρτη κούρσα ως τη χειρότερή τους.

ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

Την πρώτη ήττα της στο Ολυμπιακό τουρνουά του Παρισιού γνώρισε η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών. Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, με συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πλήρωσε την κάκιστη άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και έχασε 14-13 από την Κροατία, παρά το γεγονός ότι έπαιξε για τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο με αριθμητική υπεροχή, λόγω αποβολής του Μπίλιακα για βιαιοπραγία.