Τετάρτη, 3 Ιουλ.
30oC Αθήνα

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας: Χαλαρό… Ματ στους Σέρβους [vid]

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να… χτίζει στη Euroleague. Πέτυχε την 4η σερί νίκη του στη διοργάνωση επικρατώντας 73-65 του… φίλου του Ερυθρού Αστέρα, στο ΣΕΦ.

Το live του αγώνα

Το ρεκόρ των πρωταθλητών στη διοργάνωση έφτασε στο 9-4 και παραμένει στο στόχο των πρώτων θέσεων. Στο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής νίκησε κατά κράτος τους Σέρβους έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ματ Λοτζέσκι.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης την τελευταία στιγμή όχι απλά να εντάχθηκε στη δωδεκάδα της ομάδας του, αλλά άρχισε στη βασική πεντάδα του ματς. Και ήταν μια καλή αρχή αυτή για τους «ερυθρόλευκους».

Δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και τους βοήθησε για το δυνατό… μπάσιμο στο παιχνίδι και ο… ζεστός Αγραβάνης, ο οποίος με τρίποντο έκανε το 17-13 στο 8′, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 22-18 υπέρ των Πειραιωτών.

Ακόμη πιο… ζεστός ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και δείχνει πόσο πολύ θέλει να ανανεώσει το συμβόλαιό του με τους «ερυθρόλευκους». Αρχισε με 3/3 τρίποντα και βοήθησε την ομάδα του να ξεφύγει με 33-22, στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με αυτό το τρίποντό του οι πρωταθλητές έπιασαν τους 1000 πόντους αυτή τη σεζόν.

Από δίπλα και ο αξιόπιστος Αθηναίου (35-22). Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με ένα καλό προβάδισμα (45-34).

Οι πρωταθλητές ήδη είχαν βάλει τα πράγματα σε μια σειρά και συνέχισαν την καλή τους απόδοση και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μιλουτίνοφ να είναι επίσης ενισχυτικός… Εκλεβε, κέρδιζε φάουλ και… πρόσφερε επιθετικά. Ο Κούζμιτς δεν ήταν αρκετός για τον Ερυθρό Αστέρα, τον οποίο δεν ευνοούσε η δυνατή άμυνα των «ερυθρόλευκων», αλλά και το κακό παιχνίδι που έπαιξαν οι δύο ομάδες. Η τρίτη περίοδος τελείωσε στο 56-43.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα… Δεν χρειάστηκε να πιεστεί ο Ολυμπιακός. Αντιθέτως, έκανε και rotation και έφτασε σε μια άνετη νίκη με 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-34, 56-43, 73-65

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 15 (1), Μπερτς 1, Γιανγκ 2, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 5, Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοφ 11 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 18 (4), Αθηναίου 2.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουόλτερς 4, Ντάνγκουμπιτς 4, Μίτροβιτς 2 (1/6 σουτ), Λάζιτς, Ντόμπριτς 1, Σιμόνοβιτς 4 (2/8 σουτ), Τζένκινς 5 (1/7 σουτ), Γκούντουριτς 12, Γιόβιτς 16 (1 τρίπ.), Κούζμιτς 13 (14 ριμπ.), Μπιέλιτσα 4.