Σάββατο, 17 Αυγ.
32oC Αθήνα

Ολυμπιακός – Λαύριο 101-58: Πάτησαν «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο και έπιασαν «100άρα» οι Πειραιώτες

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να πατήσει το… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρει τη νίκη κόντρα στο Λαύριο, αλλά με εξαιρετικό φίνις στο ματς, επικράτησε τελικά με 101-58 για τη 15η αγωνιστική της Basket League.

Οι Πειραιώτες είχαν ένα νευρικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και βρέθηκαν να χάνουν από τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με προβάδισμα μόλις ενός πόντου για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο προπονητής των “ερυθρόλευκων” αναγκάστηκε έτσι να ρίξει στο ματς τα “βαριά” του όπλα, χρησιμοποιώντας στο τέλος και τον Φαλ, ώστε να “σφραγίσει” τη νίκη και μάλιστα με εντυπωσιακό σκορ.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 17 πόντους και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τον Ολυμπιακό, με τον Λούντζη να προσθέτει 12 πόντους με 3 ασίστ και δύο τάπες. Για το Λαύριο, ο Περσίδης ήταν ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, αφού σταμάτησε στους 11.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-40, 70-46, 101-58

Τα στατιστικά των παικτών

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Σλούκας 8 (3/3 δίποντα, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 8 (2/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλς 12 (12 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (4/7 δίποντα), Έισι 2, Ντόρσεϊ 17 (5/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λούντζης 12 (2/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 4, Μάρτιν 6 (3/5 δίποντα), Πρίντεζης 8 (4/5 δίποντα).

Λαύριο (Σερέλης): Σμιθ 4, Μουράτος 5 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 3 (1), Γερομιχαλός 6 (4 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος, Βον 6 (2), Σάντερς 8 (4/8 δίποντα, 5 ασίστ), Αμίνου 7 (3/5 δίποντα), Πιλάβιος 6 (1), Φιλοξενίδης, Περσίδης 11 (3), Πίπεν 2.