Παρασκευή, 16 Αυγ.
32oC Αθήνα

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Το «θρίλερ» στα τελευταία λεπτά του 4ου τελικού της Basket League

ΦΩΤΟ eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία τρομερή νίκη με 88-85 στην έδρα του Ολυμπιακού και έστειλε σε πέμπτο τελικό τη “μάχη” για την κατάκτηση του τίτλου της Basket League στη σεζόν 2023-24.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +12 στον τέταρτο τελικό της Basket League, αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε σημαντικό προβάδισμα στην τελευταία περίοδο. Ακολούθησε όμως ένα μεγάλο “θρίλερ” στα τελευταία λεπτά, με τους “πράσινους” να αντέχουν στις… λεπτομέρειες κόντρα στους Πειραιώτες.

Η αναμέτρηση κρίθηκε μετά από ένα σερί λαθών και χαμένων βολών, ενώ ο Ολυμπιακός είχε και διπλή ευκαιρία για ισοφάριση, αλλά ο Κάνααν αστόχησε δις σε τρίποντο.

Ο Παναθηναϊκός έκανε έτσι το μπρέικ στο ΣΕΦ.