Πάλεψε στην Πόλη, αλλά… Έπεσε μαχόμενος ο Παναθηναϊκός

31.12.2015 | 08:40
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μέσα στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, αγωνίστηκε χωρίς τον Διαμαντίδη από το τρίτο δεκάλεπτο -έχοντας στο τέλος διαιτητικά παράπονα- και ηττήθηκε με 82-75, δείχνοντας πως έχει τη δυνατότητα να περάσει από το top-16 της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να… δραπετεύσει για πρώτη φορά από την έδρα της Φενερμπαχτσέ επί ημερών Ομπράντοβιτς, γνωρίζοντας την ήττα, 82-75, στην “Ulker Sports Arena”, στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου στη Euroleague.

Πρώτοι σκόρερ για το “τριφύλλι” ήταν οι Ραντούλιτσα και Γκιστ με 14 πόντους ο καθένας, ενώ από στους 10 σταμάτησε ο Πάβλοβιτς. Από την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κορυφαίοι ήταν οι Ουντό και Ντατόμε με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το ξεκίνημα των “πρασίνων” ήταν κάκιστο (χρειάστηκαν περίπου τέσσερα λεπτά για να σκοράρουν), με τους Τούρκους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο -μόνο- με διαφορά 10 πόντων. Το τριφύλλι” όμως βελτιώθηκε σημαντικά στην άμυνα και με μπροστάρη τον Ραντούλιτσα στην επίθεση έφερε τη διαφορά στο -3 (46-43) στο ημίχρονο.

Ο Σέρβος σέντερ αλλά και οι Καλάθης, Γκιστ και Πάβλοβιτς έφτασαν τα 3 φάουλ στη συνέχεια, ο Διαμαντίδης δεν μπήκε ξανά στο παρκέ (πρόβλημα στον αριστερό προσαγωγό), αλλά το… καθαρό μυαλό χάθηκε από τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς που πέρασαν ακόμα και μπροστά στο σκορ (56-58) και έκλεισαν την περίοδο στο -4 (62-58).

Η ελληνική ομάδα τα έδωσε όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά Ντίξον, Νταντόμε και Άντιτς είχαν κάθε φορά … απάντηση, οι διαιτητές έκλεισαν σε αρκετές περιπτώσεις τα μάτια τους κι έτσι το “ροζ φύλλο” αγώνα πήγε στην ομάδα του Ομπράντοβιτς (82-75).

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 2, Ούντο 16 (7ρ), Άντιτς 12 (3/6τρ, 5ρ), Μπογκντάνοβιτς 12 (2/2τρ, 4ασ), Σλούκας 4, Βέσελι 12 (6ρ), Κάλινιτς, Ντίξον 9 (5ασ), Ντατόμε 15 (2/3τρ).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Γιάνκοβιτς 8, Φώτσης 6 (6ρ), Ραντούλιτσα 14 (6ρ), Παππάς 6, Φελντέιν, Διαμαντίδης 5 (5ασ), Γκιστ 14 (3/6τρ), Καλάθης 9 (3κλ, 3ασ), Κούζμιτς 3.