Site icon NewsIT

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ανώτερα τα “ερυθρόλευκα” κορίτσια στη Λεωφόρο!

05.03.2017 | 17:57

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη πέρασε αλώβητη από το κλειστό της Λεωφόρου, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 69-59 κι έκανε το 17 στα 17 στο πρωτάθλημα, παράμενοντας αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι “ερυθρόλευκες” ήταν το φαβορί της αναμέτρησης και το επιβεβαίωσαν στο παρκέ. Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ σ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κοίταξε στα μάτια τις πρωταθλήτριες Ελλάδας, αλλά “λύγισε” στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα.

Το σκορ ήταν ισόπαλο (51-51) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τις φιλοξενούμενους να πατούν τέρμα το γκάζι στη συνέχεια, να ξεφεύγουν με 53-62 και να “καθαρίζουν” την υπόθεση νίκη.

Οι “πράσινες” κυνήγησαν το θαύμα, αλλά δεν τα κατάφεραν, κερδίζοντας, πάντως, το χειροκρότημα από τους φίλους του “τριφυλλιού” που γέμισαν το κλειστό. 35 σερί νίκες μετρά η ομάδα του Πειραιά στις τελευταίες δυο regular seasons της Α1 κατηγορίας, δείγμα της απόλυτης κυριαρχής της στην Ελλάδα.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 31-30, 47-49, 59-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρέκας): Μούλη 7 (3/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 28 λεπτά), Στούπα, Άνταμς 13(2), Καλαμπάκου 3(1), Παππά, Σλούκα 2, Δίελα, Εϊβερι 18 (4), Σαπαλίδου, Εζέτσα-Τσινάσα, Χάμπτον 16 (7/17 δίποντα, 10 ριμπάουντ σε 39:39)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 5(1), Δημητράκου 1 (0/8 σουτ), Χατζηνικολάου 8, Κάιζερ 22 (8/15 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μάλτση, Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα, Τζόνσον 25 (9/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 37 λεπτά), Κοσμά, Καλτσίδου 8 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φουράκη.