Τετάρτη, 3 Ιουλ.
28oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: “Δραματική” πρόκριση για τις “ερυθρόλευκες”!

ΦΩΤΟ Intime

ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό (3-2 σετ) στο κλειστό του “Αγ. Θωμά” στο Μαρούσι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών μετά από ένα ματς “θρίλερ”.

Ο Ολυμπιακός φλέρταρε με έναν πρόωρο αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας, όμως στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και επικράτησε με 3-2 σετ του μαχητικού Παναθηναϊκού στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με συνεχείς ανατροπές στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε ισάριθμες περιπτώσεις και το ματς να οδηγείται στο τάι-μπρέικ, όπου οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν οριακά, με το ματς να ολοκληρώνεται με άουτ επίθεση της Οικονομίδου, σε φάση που ελέγχθηκε από το video referee, παίρνοντας μία σπουδαία πρόκριση.

Τα σετ: 16-25, 25-14, 11-25, 25-20, 13-15.