Σάββατο, 20 Ιουλ.
33oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Το δραματικό φινάλε στο ΟΑΚΑ και τα highlights του πέμπτου τελικού

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 87-82 στον πέμπτο τελικό της Basket League στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας.

Ο πέμπτος τελικός μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού ήταν ένα θρίλερ, με τον πρωταθλητή Ελλάδας να κρίνεται στη ρουλέτα των βολών και σ’ ένα λάθος της ομάδας του Πειραιά 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να σηκώσουν και το πρωτάθλημα τη φετινή σεζόν μετά τη Euroleague.

Το δραματικό τελευταίο δίλεπτο:

Τα highlights του αγώνα:

MVP του πέμπτου τελικού ήταν ο Κώστας Σλούκας. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πραγματοποίησε μία ασύλληπτη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο (25π.) για να ολοκληρώσει το παιχνίδι με 29 πόντους. Στους 15 πόντους σταμάτησε ο κομβικός Γκραντ, ενώ ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έκανε και πάλι τη διαφορά στην άμυνα, τελειώνοντας το παιχνίδι με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.