Site icon NewsIT

ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου 93-81: Νίκη με ανατροπή στο φινάλε για τους Θεσσαλονικείς στην Basket League

04.12.2023 | 22:27

BASKET LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ (MEGAPRESS / ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ)

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου για την 9η αγωνιστική της Basket League, αλλά με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφερε να φθάσει στη νίκη με 93-81 στην Πυλαία.

Ο Κολοσσός Ρόδου είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ “έτρεξε” ένα φοβερό επιμέρους 32-15 στην τέταρτη περίοδο και πήρε τελικά μία άνετη νίκη στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική της Basket League.

Ο Χάρισον με 15 πόντους και 5 ασίστ, μαζί με τον Φρίντρικσον που είχε 14 πόντους και 11 ασίστ, ήταν οι κορυφαίοι του αγώνα για τον ΠΑΟΚ, ενώ για τους ηττημένους ο Γκάουντλοκ με 20 πόντους και 4 ασίστ δεν κατάφερε στο τέλος να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81

Τα στατιστικά των παικτών

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάισον 15 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σχίζας 7 (1), Φρίντρικσον 14 (1/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άλστον 12 (6/7 δίποντα), Σμιθ 16 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιακμάς 2, Τσαϊρέλης 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαργαρίτης, Μπελιάουσκας 7 (1)

Κολοσσός Ρόδου (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 20 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράικοβιτς 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιλλής 4, Πόλι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Περάντες 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιόργκενσεν 12 (2), Ουτόμι 11 (3), Κολοβέρος 2, Πετρόπουλος 5 (1), Καμαριανός, Γόντικας 2

Αυτή ήταν η 5η νίκη του ΠΑΟΚ σε 9 αγώνες στη φετινή Basket League.