Κυριακή, 30 Ιουν.
32oC Αθήνα

Πέισερς – Σέλτικς 102-105: Τους «λύγισαν» και πάλι στην Ιντιάνα, έκαναν το 4-0 και πέρασαν στους τελικούς του ΝΒΑ

Οι Μπόστον Σέλτικς βρίσκονται και πάλι στους τελικούς του ΝΒΑ, μετά από δυο χρόνια απουσίας. Οι «Κέλτες» νίκησαν για δεύτερη φορά -εκτός έδρας- τους Ιντιάνα Πέισερς (105-102), έκαναν το 4-0 στη σειρά και αναδείχθηκαν πρωταθλητές στην Ανατολική Περιφέρεια του ΝΒΑ.

Έβγαλαν… σκούπα οι Μπόστον Σέλτικς και πέρασαν στους τελικούς του ΝΒΑ. Οι «Κέλτες» επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους στην Ανατολική Περιφέρεια, φτάνοντας στο 4-0 επί των Πέισερς, μετά και το 105-102 που πέτυχαν τα χαράματα της Τρίτης (28.05)

Οι Σέλτικς έβγαλαν σταθερότητα σε όλη τη διάρκεια της σεζόν, κατέκτησαν με άνεση την πρώτη θέση στη regular season και ξεπέρασαν με ευκολία τα εμπόδια των Χιτ (4-1), Καβαλίερς (4-1) και Πέισερς (4-0) στα πλέι οφ.

Πλέον, οι Μπόστον Σέλτικς περιμένουν στους τελικούς του ΝΒΑ -για να “μονομαχήσουν” για το δαχτυλίδι του πρωταθλητή- με το νικητή του ζευγαριού Μάβερικς – Τίμπεργουλβς (προηγείται 3-0 το Ντάλας).

Πρώτος σκόρερ των Σέλτικς ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 29 πόντους, ενώ ο Τζέισον Τέιτουμ έκανε double-double με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Η Βοστώνη κατάφερε να προηγηθεί 43” για τη λήξη του αγώνα με τρίποντο του Ντέρικ Γουάιτ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους.

Για τους Πέισερς – που παρατάχθηκαν ξανά χωρίς τον τραυματία Ταϊρίς Χαλιμπάρτον – ο Άντριου Νέμπχαρντ είχε 24 πόντους και 10 ασίστ, ο Πασκάλ Σιάκαμ 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τι Τζέι ΜακΚόνελ 15 πόντους και ο Άρον Νέσμιθ 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-29, 57-58, 83-80, 102-105