Τετάρτη, 16 Οκτ.

Πέτρος και Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκαν από το διπλό ανδρών στην Αμβέρσα

O Πέτρος και ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκαν 2-0 σετ (6-3, 6-4) από τους Ολλανδούς, Ρόμπιν Χάασε και Ντέβιντ Πελ, με αποτέλεσμα το ελληνικό δίδυμο να μείνει εκτός από το τουρνουά της Αμβέρσας.

Ήττα και αποκλεισμός στον 1ο γύρο του τουρνουά τένις που διεξάγεται στην Αμβέρσα για τα αδέλφια Τσιτσιπά. Ο Πέτρος και ο Στέφανος οι οποίοι την περασμένη σεζόν είχαν κατακτήσει τον τίτλο, δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και γνώρισαν μια ήττα με 2-0 σετ από τους Ρόμπιν Χάασε και Ντέβιντ Πελ.

Ο αγώνας κράτησε 64 λεπτά με τους δυο αθλητές να μένουν εκτός από πολύ νωρίς στην διοργάνωση.

Πέτρος και Στέφανος Τσιτσιπάς τελείωσαν το παιχνίδι με 8 διπλά λάθη, χαρίζοντας από ένα break στην αντίπαλη ομάδα σε κάθε σετ, κάτι που τους στοίχησε και τους οδήγησε στην ήττα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Στέφανος Τσιτσιπάς στρέφει πλέον το ενδιαφέρον του στο μόνο της διοργάνωσης, εκεί όπου την Πέμπτη (17/10/24) θα αντιμετωπίσει τον Τιάγκο Σέιμποθ Γουάιλντ.